e-toplum 30 MART 2015 / 09:16

Ankara sağlıkta öne çıkıyor

Ankara Üniversitesi tarafından Bağlıca’da, iki bin dönümlük bir arazide hayata geçirilecek ‘Sağlıkta Mükemmeliyet Merkezi’nin dünyanın önemli sağlık merkezlerinden biri olması hedefleniyor.

‘Sağlıkta Mükemmeliyet Merkezi’ ile ilgili bilgi veren Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, arazinin 2013 yılında Ankara Üniversitesine tahsis edildiğini ifade ederek “Burada tam teşekküllü Tıp Fakültesi Hastanesi’nin yanı sıra; kök hücre, medikal teknopark, biyomedikal, biyoteknoloji gibi ileri tıbbi teknolojilerin araştırma uygulama merkezleri ve endüstri ile iş birliği yapacak birimler yer alacak. Gerek eğitim ve araştırma alanlarında gerekse tanı ve tedavi alanlarında uluslararası bir merkez olmasını hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Amaç kök hücre çalışmalarıyla uluslararası literatüre girmek

Yaklaşık 150-200 milyonluk bütçe ile hayata geçirilmesi planlanan hastane, özellikle kök hücre konusunda ön plana çıkacak. Sağlık sektörünün, bilimin gelecekteki en önemli hedefinin kök hücreden organ üretimi olduğunu vurgulayan Rektör İbiş, şunları kaydetti: “Kök hücre çalışmalarıyla uluslararası literatüre girmeyi hedefliyoruz. Kanser tanı ve tedavi amaçlı çalışmalar ileri teknolojiler kullanılarak gerçekleştirilecek.  Bunun yanı sıra medikal teknopark, bioteknopark gibi ileri teknoloji merkezleriyle bütünleşik çalışacak birimler yer alacak. Bağlıca Yerleşkesi’nde bulunacak hastanemiz, uluslararası alanda bir sağlık, eğitim, araştırma ve uygulama üssü olacak.”

Ankara’nın sağlık turizmi alanındaki gelişimine de katkı sağlanacak

Projeyi Altu Mimarlık ve Mühendislik firması yürütüyor. Firma yetkilisi Mehmet Altuntaş, 763 bin 635 metrekarelik alana kurulacak kampüs ile ilgili bilgiler vererek, “Kampüsün ilk etabı 220 bin metrekarede tamamlanacak. 160 bin metrekarelik alanına Tıp Fakültesi kurulacak. Bu alanın 110 bin metrekaresi tam teşekküllü 1000 yataklı hastane, 20 bin metrekaresi idari ofisler, 15 bin metrekaresi derslikler ile konferans ve kongre alanı olacak. 50 bin metrekarelik alana da temel bilimler ve kök hücre merkezi yer alacak. Hastanede tıbbi laboratuvarlar gibi alanlar yapılacak. İlk etaptan sonra ikinci ve üçüncü etapların yapımına geçilecek. Projenin ilk etabının 500 günde yani bir buçuk yılda tamamlanması planlanıyor. Sağlık Mükemmeliyet Merkezi olarak hayat bulacak projenin yapımı,  Ankara’nın sağlık turizmi alanındaki gelişimine de büyük katkı sağlayacak” dedi.

 
ETİKETLER : 1015

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics