e-toplum 23 ARALIK 2013 / 08:02

Ankara, yerli sanayinin kabiliyetlerini sergiliyor

14-16 Ekim 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri ICDDA’14 hakkında bilgi vermek üzere 13 Aralık’ta bir basın toplantısı düzenlendi.

Savunma ve havacılık sektörü şirketleri, yerli üreticilerle tanışmak ve ikili iş görüşmeleri gerçekleştirmek üzere ‘Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri ICDDA’14’ kapsamında ikinci kez Ankara’ya gelecek. Etkinlikte; yerli savunma sanayisinin kabiliyetleri dünya devlerine sergilenecek. Basın toplantısında; Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSSA Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Ertuğ, Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir etkinlikle ilgili bilgi verdiler.
Mithat Ertuğ konuşmasında; OSSA’nın bölgesel bir kümelenme olmaktan çıkıp ulusal bir kümelenme yapısına kavuştuğunun altını çizerek kümelenmeye katılan şirketlerde seçici olduklarını belirtti. Ertuğ, “İkincisini gerçekleştireceğimiz bu etkinlikte, çıtayı daha yükseğe çıkaracağımıza inanıyoruz” dedi. Orhan Aydın da, “Savunma sektöründe Savunma Sanayi Müsteşarlığı gibi bir sahibimizin olması büyük avantaj. Patinaj yaptığımız sektörler de var. Ankara’nın üretimine katkıda bulunmak istiyoruz” ifadesini kullandı. Nurettin Özdebir, “Ankara, savunma sanayisinin merkezi, odağı haline geldi. Savunma Sanayi Müsteşarlığı diğer bütün sektörlere örnek olacak işler yapıyor. Sektör; parça üretmekten sistem üretmeye geçmeye başladı. Ar-Ge’ye dayalı tedarik metodunuzu ‘offset’ler gibi dile getirmenizi rica ediyorum” yorumunu yaptı.

Havacılık ciddi bir üretim sektörü halini alabilir
“Türkiye’de özel sektör sürekli yeni yatırımlar, kabiliyetler geliştiriyor” diyen Murad Bayar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu potansiyele inanıyoruz; sadece savunmada değil havacılıkta da. Diğer sektörlerde kaybettiğimiz avantaj ve fırsat burada var. Havacılık da ciddi bir üretim sektörü halini alabilir. Savunma ve havacılık sektöründe; 2023 için 25 milyar dolarlık ihracat hedefi ciddi ancak gerçekleştirilebilir bir hedef. Ankara sanayisinin bunda büyük etkisi olacaktır.” İlki 6-8 Mart 2013’te düzenlenen Savunma ve Havacılıkta Endüstriyel İşbirliği Günleri’ne 23 ülkeden 270 şirket katılmış ve 4 bin ikili iş görüşme gerçekleştirilmişti.
ETİKETLER : Sayı:951

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics