e-toplum 15 TEMMUZ 2012 / 15:05

AP, ACTA’yı istemedi

Sahtekarlığa Karşı Ticaret Sözleşmesi (ACTA) Avrupa Parlamentosu’nda 4 Temmuz’da 39 evete karşı 478 hayırla reddedildi. 2012 başından bu yana internet özgürlüğünü yakından ilgilendiren SOPA ve PIPA yasa tasarılarının kamuoylarınca engellenmesinden sonra şimdi de ACTA, AP tarafından hukuka aykırı bulundu.  Bunda belki de 1.5 milyon kişinin AP’ye yolladığı “ACTA’yı reddedin” dilekçeleri etkili olmuştur? Tasarıdan sorumlu AB Bakanı (commissioner) Karel de Gucht, “Tasarıyı, parlamentoya tekrar sunacağız” diye meydan okudu.
SOPA ve PIPA gibi ACTA da ABD kaynaklı bir yasa tasarısıydı. Fikri mülkiyet haklarının korunmasını öngörüyordu ama kapsamı muğlaktı (hukukçular böyle diyor) ve ticareti, yaratıcılığı, bilgiye erişimi engelleyecekti. Başkan Obama’nın, ACTA’yı Kongre’ye bile sunmadan imzalaması, ABD’de büyük bir hukuk tartışması yaratmıştı. ABD’de tanınmış 75 hukukçu Obama’ya tasarı aleyhindeki görüşlerini yansıtan açık bir mektup yolladılar.
Bu arada bazı ülkeler (Japonya, Avustralya, Kanada, Fas, Yeni Zelanda, Singapur, Güney Kore...) ve AB Komisyonu ACTA’yı imzaladı (ama parlamentoları henüz onaylamadı). Polonya Parlamentosu’nda ise en “olmadık” iş oldu oturum sırasında: ACTA muhalifi milletvekilleri, yüzlerine Anonymous maskeleri taktılar - protesto amacıyla!
Bir yanda özgürlükler var, bir yanda fikri hakların korunması ve “klasik” hukuk var. Bu çekişmede orta yol, ancak “yeni” bir hukuk yaratılarak bulunacak. Klasik hukukla, “yeni” hayat bağdaşmıyor çünkü.
ETİKETLER : Sayı:880

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN