e-toplum 01 OCAK 2012 / 14:08

Ar-Ge’de yaratıcılık, ödülsüz kalmıyor

Türk Elektronik Sanayileri Derneği (TESİD) tarafından bu yıl onuncusu düzenlenen “TESİD Yenilikçilik Yaratıcılık Ödülleri”, 23 Aralık’ta Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Ana sponsorluğunu Türk Telekom’un üstlendiği ödüllerin destekleyicileri de Aselsan, Netaş, Turkcell, TAİ ve TTGV oldu.
Türk Telekom Jüri Özel Ödülü’nü ‘all-in-one’ ile Arçelik kazandı. KOBİ dalında Yenilikçi Ürün Ödülü’nü ‘E-PR-100 Kağıtsız Proses Kayıt Cihazı’ ile Elimko, Ürün Geliştirme Süreci Ödülü’nü ‘Bütünleşik Sürücü Konsolu ve Araç Bilgisayarı’ ile Ayyazılım, Yenilikçiliğin Ticarileştirilmesi Ödülü’nü de ‘Data Center in Row Cooling/Free Cooling System’ ime Canovate aldı.
Büyük Firma dalında ise Yaratıcı Fikir Ödülü, ‘Çiftçi Bilgi Sistemi’ ile Turkcell’in oldu. Yenilikçi Ürün Ödülü’nü ‘Gözcü - Elde Taşınabilir Entegre Elektrooptik Sensör Sistemi’ ile Aselsan alırken, Ürün Geliştirme Süreci Ödülü’nün sahibi de ‘Lokasyon Bazlı Çözümler’ ile Vodafone Teknoloji oldu.

“Yerli kaynaklarla değer yaratmak”
TESİD Yönetim Kurulu Başkanı C. Müjdat Altay, elektronik sektörünün diğer tüm sektörleri geliştiren, verimlilik artışını sağlayan lokomotif bir sanayi olduğunu ve cirosunun yüzde 2’sini Ar-Ge’ye harcadığını söyledi. Altay, şöyle devam etti:
“Ödüle başvuran kuruluşlar Türkiye’nin parlayan yüzleri. Onlar olmasa, Ar-Ge ve yenilikçi Türkiye’nin gurur duyduğumuz büyümesi olmazdı. Bu noktaya bizi getiren üretim ve Ar-Ge odaklı reel sektör ve yerli kaynaklarla değer yaratmak. Ne kadar çok Ar-Ge yapar, yeni ürün çıkarırsak, ithalatta da o kadar azalma olacak. Kişi başına Ar-Ge harcamaları büyüdü ve bunu devam ettirmemiz lazım. Yenilikçilik ve yaratıcılık ile ilgili çalışmaları ödüllendiriyor, özendiriyoruz. 2023 için kamu-özel sektör ve üniversitelerle daha güçlü bağlarla çalışmamız lazım.”

Ar-Ge fonu sektöre ivme getirecek
TESİD Genel Sekreteri Enver İpek de, “Bu ödül, üniversite-sanayi işbirliğine güzel bir örnek” dedi. Elektronik sektöründe ilk ve tek olan bu ödül törenlerinin 8’ine ev sahipliği yaptıklarını söyleyen Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Ali Güzel ise, bu ödüllerin motivasyon sağladığını görmekten memnun olduklarını dile getirdi. 1999’dan beri gerçekleştirilen bu ödüllerin Ar-Ge çalışmalarını teşvik ettiğine işaret eden Türk Telekom Satış Başkanı Celalettin Dinçer ise, teknoloji ihracatını katlamak için Ar-Ge yatırımı gerektiğini vurguladı. BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer de törende şunları söyledi:
“Ar-Ge’ye çok önem veriyoruz. Ar-Ge Kanunu gibi ciddi düzenlemeler yapıldı. Üçüncü nesil ihalelerde de Ar-Ge koşulunu koyduk. Yazılım ve donanım alımlarında yerli ürün kullanma zorunluluğu getirdik. Ar-Ge fonu da kuruldu ve yasal altyapılar da neredeyse bitti. Umarız 2012 bu fonun Türkiye’de kullanılacağı bir yıl olup, sektöre ivme getirecek.”
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da, video konferansla katıldığı törende, “2023 hedeflerini dikkate alırsak, yenilikçilik, Ar-Ge Türkiye’nin geleceği. Bilişimde ortaya koyacağımız çözümler rekabet şansımızı artıracak. Ar-Ge mevzuatı tamamlandı ve bilişim projelerini sonuna kadar destekleyeceğiz. 2012’den itibaren küçük Ar-Ge’lere de kaynak aktarmaya başlayacak ve cimri olmayacağız” dedi.
ETİKETLER : Sayı:852

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics