e-toplum 19 KASIM 2012 / 15:57

Ar-Ge’ye ayrılan fon miktarı artmalı

Tüm Telekomünikasyon İş Adamları Derneği (TÜTED), Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından 12 Eylül’de yürürlüğe giren Elektronik Haberleşme, Uzay ve Havacılık Sektöründe Araştırma Geliştirme Projelerinin Desteklenmesine İlişkin Yönetmeliği detaylarıyla ele almak üzere 9 Kasım’da bir toplantı düzenledi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) İstanbul Bölge Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen toplantıda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Haberleşme Genel Müdürü Atilla Çelik ve Haberleşme Genel Müdür Yardımcısı Lütfü Aydın’ın yanı sıra, MOBİLSİAD, MOBİSAD, TBD, TEDER, TESİD, TÜBİSAD, TİD, TBV, TELKODER, TUBİDER ve YASAD gibi sektör STK’larının üyeleri de yer aldı.
Toplantıda yeni yönetmelikte elektronik-haberleşme ve uzay-havacılık sektörlerinde yerli tasarım ve üretime yönelik Ar-Ge ve eğitim faaliyetlerine destek vermek için yapılan düzenlemeler ele alınırken, toplantının diğer gündem maddelerini genel teşvik ve bölgesel teşvik uygulamaları ile büyük ölçekli ve stratejik yatırımların teşviki gibi başlıklar oluşturdu.

“Fonlar yerinde kullanılmalı”
Açılış konuşmasını yapan TÜTED Yönetim Kurulu Başkanı Adil Zafer Müftüoğlu, 2012 yılsonu itibariyle 45 milyar dolarlık bir hacme koşan sektöre dikkat çekerek, Türkiye’nin de dünyanın en geniş mobil kapsama alanına sahip ülkesi olduğunu belirtti. Fiber kablo kapasitesinin sürekli arttığını söyleyen Müftüoğlu, “2023 yılı hedefi için 160 milyar dolara ulaşması beklenen bir pazardan bahsediyoruz. Bunun için gerek özel sektör gerek kamu değişik stratejiler ve programlar ortaya koymaya çalışıyor. Bu çabalardan birisi de UDHB tarafından yayımlanan ve sektöre Ar-Ge desteği sağlayan yönetmelik” dedi.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer de 2023 vizyonu ve hedeflerine ulaşmak için Ar-Ge’ye ayrılan fon miktarının, bugünkü yüzde 0,9 seviyesinden, en az yüzde 3’e çıkarılması gerektiğini vurguladı. Acarer, yönetmelik kapsamında kullanıma sunulmuş olan 300 milyon TL tutarındaki fonun yerinde kullanımının Türkiye’ye önemli faydalar sağlayacağının da altını çizdi.
ETİKETLER : Sayı:896

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics