e-toplum 25 NİSAN 2010 / 18:00

Ar-Ge yapan KOBİ’lere Kredi Garanti Fonu ve TTGV’den destek

Kredi Garanti Fonu ile Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) arasında “Kredi Garanti Fonu Kefalet ve Uygulama Esasları Çerçeve Sözleşmesi” 15 Nisan’da TTGV Yönetim Kurulu Başkanı Dr.Fikret Yücel ve Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü Hizmet Kurnaz tarafından imzalandı.
Haziran 1991’de kurulan TTGV ile Temmuz 1991’de kurulan KGF’nin bu işbirliği sayesinde Ar-Ge projelerine finansman kaynağı arayan KOBİ’lere destek verilmesi hedefleniyor. İmzalanan çerçeve sözleşme; KOBİ’lerce gerçekleştirilen, araştırma ve geliştirmeye dayalı, ürün ve süreçte teknolojik yenilik içeren, sanayide uygulanabilir ve ekonomik değeri olan projelere, TTGV tarafından verilen desteklerin teminat bakımından KGF’nin kefaleti ile güçlendirilmesini amaçlıyor. Bu sayede KOBİ’lerin TTGV’den destek alacakları projelerin finansmanının teminatlandırma süreçlerinde Kredi Garanti Fonu’nun kefalet sistemi devreye girecek.
Sözleşmenin imzalanmasıyla TTGV, KGF Kefaleti ile desteklenmesine karar verilen şirketlerin projeleri için, şirket ile birlikte KGF’na başvurarak işlemleri başlatacak, KGF da kefalet taleplerini, kendi usul ve esasları doğrultusunda inceleyerek kredi değerliliğini uygun gördüğü şirketler için kefalette bulunacağı limit tutarını ve koşullarını TTGV ve şirkete bildirecek.
Kuruluşundan bugüne kadar 900 üzerinde teknoloji geliştirme projesine 300 milyon dolar tutarında destek sağlamış olan TTGV ile “Teminat yetersizliği kredinin kullanımında bir engel olmamalıdır” ilkesiyle küçük ve orta ölçekli işletmeler için sağladığı kefaletle bu işletmelere destek vermek amacıyla kurulan KGF arasında imzalanan sözleşme çerçeve 15 Nisan tarihinden itibaren geçerli olacak.
ETİKETLER : Sayı:768

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics