e-toplum 10 OCAK 2010 / 23:00

Aselsan üç önemli anlaşmaya imza attı

Aselsan, Milli Savunma Bakanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı için üç yeni proje ile anlaştı.

Aselsan, Milli Savunma Bakanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ile yaklaşık 160 milyon dolar tutarında üç anlaşmaya imza attı.
ADOP-2000 sistemi, komutanın uygun hedefi uygun zamanda uygun silah sistemi ve uygun mühimmat ile ateş altına almak için gerekli planları yapmasını, uygulamasını ve muharebe sahasındaki ateş destek unsurlarının azami etkinlikle kullanılmasını sağlayacak.
ADOP-2000 Projesi kapsamında, ileri gözetleyici ve silah seviyesinden kolordu seviyesine kadar; hedef tespit, analiz, planlama, icra ve kontrol fonksiyonlarını yerine getiren, ateş destek unsurları ile diğer muharebe sahası fonksiyonel sistemleri (manevra, hava savunma, istihbarat ve elektronik harp ve muharebe hizmet desteği gibi) arasında sayısal iletişim sağlayan sistemler taktik sahada birlikte bütünleşik çalışmak üzere kurulacak.
SAHMUS Projesi “Sahil Güvenlik Botlarına İleri teknoloji”
Sahil Güvenlik Komutanlığı için Aselsan tarafından üretilecek VHF Geniş Alan Sayısal Emniyetli Muhabere Sistemi (SAHMUS)  ile Sahil Güvenlik Botları geleceğin teknolojisine kavuşuyor.
Her türlü hava şartlarında kesintisiz hizmet vermek için tasarlanmış bir sistem olan SAHMUS;  Sahil Güvenlik Ekiplerinin değişen ihtiyaçlarını karşılayan son teknoloji haberleşme sistemi olarak hizmete sunuluyor.  Sahil Güvenlik Komutanlığı’na kurulacak sistem, Jandarma genel sistem altyapısını kullandığı için “Kamu Güvenliği Haberleşmesi” kamu kurumlarının farklı altyapı harcamaları yapmayarak tek altyapı üzerinden haberleşmelerini sağlamak adına örnek teşkil edecek.
Kamu Güvenliği ve Acil Durum Haberleşmesi’nin vazgeçilmez unsurları olan Bas-Konuş, kısa çağrı kurma süresi, grup çağrı, sistem dışı direk çağrı yapabilme, acil durum ses servisleri gibi özelliklere ilave olarak telsiz üzerinden kısa mesaj atabilme, acil durum butonu, kriptolu ses ve veri haberleşmesi gibi özellikleri de içerecek.
SAHMUS, terör, kriz ve afet durumlarında muhaberenin kesintisiz devamının sağlanması için teknolojiden azami derecede yararlanarak etki-tepki süresini azaltacak, hızlı, güvenilir, elastiki, mobil ve ekonomik muhabere olanağı sağlayarak bilgiye süratli ve zamanında ulaşılmasına imkân verecek.
SAHMUS Sistemi ile veritabanlarından, suçlu sorgulama, kayıp eşya ve kimlik sorgulama, gemicilik belgeleri ve silah ruhsat sorgulaması gibi uygulamalar gerçekleştirilebilecek.

AselsanAselsan’ın gerçekleştirdiği anlaşmalar

. Milli Savunma Bakanlığı ve Aselsan arasında Türk Silahlı Kuvvetlerinin Ateş Destek Otomasyon Projesi (ADOP-2000) için 148 milyon 500 bin dolar tutarında bir sözleşme imzalandı.
. Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Aselsan arasında VHF Geniş Alan Sayısal Emniyetli Muhabere Sistemi (SAHMUS) Projesi ile ilgili olarak 6 milyon 175 bin ABD doları  tutarında bir sözleşme imzalandı.
. Milli Savunma Bakanlığı ile Aselsan arasında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin AN/TPQ-36 V(9) Hedef Tespit Radarına Kara Navigasyon Sistemi Entegrasyon Sözleşmesi tedariki maksadıyla 5 milyon 852 bin TL bedel üzerinden sözleşme imzalanarak yürürlüğe girdi.
ETİKETLER : Sayı:753