e-toplum 24 OCAK 2010 / 18:00

Avatar’ı nasıl sattılar?

Yapımı bir efsane. Öyküsü, güncel küresel ve siyasal sorunlara gönderme. Yaratıcısı ayrı bir efsane. Kullanılan teknoloji bir alem. Filmdeki sanal ulusun sanal dili için amma uğraşılmış. Sayısal bir masal ötesi bir alem. Üç boyutlu gösterim, bir görsel sanat şöleni.
Avatar, daha vizyona çıkmadan “satıldı” web tarzı yaşam biçiminin gerektirdiği her yöntemle:
l Facebook’ta sayfa: Film ABD’de 18 Aralık’ta vizyona girdiğinden bu yana “dost” sayısı 960 bine yükseldi. Sadece dostların kulaktan kulağa anlattıkları, filmin havalanmasına yetti.
l Twitter’de sayfa: Bugünün olmazsa olmaz gevezelik sitesinde 18 bin kişi film için çalıştı.
l MySpace’de sayfa: Avatar’ın galasını Ustream canlı yayınladı. Sponsoru MySpace’di. Galayı izleyemeyenler sonra buradaki sayfadan gördüler. Film, galadan bir hafta sonra vizyona girene kadar gala yayını potansiyel izleyiciye ulaştı bile.
l MTV canlı yayını: Filmin efsane yaratıcısı James Cameron, yapımcısı Jon Landau ve iki önemli oyuncusu yanyana dizildiler. MTV Haber Merkezi’nden Josh Horowitz, yarım saat süreyle mtv.com’da soruları yönlendirdi. Elbette soruları, filmi merak eden “fan”lar internet üzerinden ilettiler. MTV yayını ayrıca Facebook’tan da yayınlandı. Film eleştirmenleri, bir film hakkında bu kadar önemli kişilerin ilk kez bu kadar uzun süreyle ve sadece internetten yönelen soruları bu kadar değişik mecralarda yanıtladığını söylüyor.
“Yüzüklerin Efendisi” çekimi sırasında yönetmen Peter Jackson’ın hemen her gün internete video yüklediği günlerden bu yana tanıtımda epey ilerleme (!) görülüyor.
l Tanıtım filmi: Twitter’dan duyuruldu. İnternetten indirilip izlenmek üzere hazırlandı. Ama şimdiye kadar alışılmış kalıpların dışındaydı: Etkileşimliydi. Filmin kritik anlarında resim dondu. Ekranda o sıradaki kişi/mekan/yaratık hakkında yan bilgi isteyen, ekrandaki tuşa basarak o bilgiye erişti. Böylece tanıtım filmi, film içinde film gibi hazırlandı.
Bütün bu Web 2.0 sistemi tanıtım, filmin yaratıcısı James Cameron’un da katıldığı bir grup tarafından oluşturuldu. Dışardan yardım almadan, filmi yaratanlar, tanıtımını da yarattı.
Tanıtım da şuna yaradı: ABD’de vizyona girişinin ilk hafta sonunda hasılat 232 milyon dolar. 31 Aralık’a kadarki üç haftada 1 milyar dolar. 18 Ocak’a kadar yine ABD’de yaklaşık 200 milyon dolar.
ETİKETLER : Sayı:755

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics