e-toplum 11 TEMMUZ 2018 / 11:18

Avrupa’da 5G koridorları

Bulgaristan, Yunanistan ve Sırbistan, yaklaşmakta olan 5G sistemine hazırlık olarak Selanik – Sofya – Belgrad arasındaki anayolu sürücüsüz araçların denenmesi amacıyla ortak işletime açacak. Proje çerçevesinde, 5G ile birlikte gelecek yeni düzenin gerekleri şimdiden denenmeye başlanacak. Sürücüsüz araç trafiğinin nasıl yapılacağı, nası denetleneceği, bu konuda kamuoyunun nasıl aydınlatılacağı ve daha bir çok konuda üç ülke ortak çalışacak. Konuya ilişkin karar 25-26 Haziran’da Sofya’da yapılan AB Dijital Toplantısı’nda  (Assembly) alındı. Yola 5G Test Koridoru denildi.

Selanik-Belgrad yolunun bir tür Ar-Ge Yolu’na dönüştürülmesi Balkanlar için bir ilk, ama AB için değil.  Geçen yıl AB27 (AB aslında 28 ama, İngiltere ayrılma görüşmeleri yürüttüğü için  27 sayılıyor) benzer kararlar aldı:  Fransa – Almanya – Lüksemburg arasındaki otoyol. Norveç (Tromsö) – İsveç (Stockholm) – Finlandiya (Oulu) arasındaki E18. Hollanda (Eindhoven) ile Belçika arasında (Anvers/Antwerp). İspanya ile Portekiz, Vigo ile Porto arasında Evora ve Merida kısmı. Fransa (Lorraine) ile Almanya (Saarland) arasında da. 2017’de Münih – Nürnberg arasında A9 otoyolunda denenmeye başlandı. Bosch, Vodafone, Huawei burada 5G ile uyumlu araçların nasıl yol aldıklarını deniyor. Yolun bu kısmına “Digital Test Field Autobahn” adı verildi. Araçların birbirine güvenli mesafede yaklaşmasını sağlayan C-V2X sistemi uygulanıyor. Buradaki C harfi “cellular” anlamına. V harfi araç (vehicle). 2 rakamı İngilizce “ona doğru” anlamına. X harfi ise “herşey” anlamına: Sadece araç – araç değil, araç ile etraftaki herşey arasında mesafeyi ölçerek hızı kontrol etmek. Böyle bir deneme sürüşü için yolun 5G ile uyumlu olması gerekiyor.

Konuyla ilgili olarak: Berlin’in bir bölümünün 5G’ye geçmesi için Alman telefon şirketi Deutsche Telekom, 20 değişik noktaya 70 tane 5G anteni dikecek, ceptellerle uyumu denenecek. Geçen Ekim ayında Berlin’de 4 noktaya 5G anteni dikilmişti. Saniyede 2Gb hız sağlanmıştı. 2020’den itibaren Almanya, 5G’yi bütün ülke çapında kullanmayı planlıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics