e-toplum 26 KASIM 2012 / 14:43

Avrupa’nın yeni haritası

Dünyanın en başarılı barış projesi olan Avrupa Birliği, her biri diğerinden farklı 27 ulus devleti bir araya getirerek, dünyanın en başarılı ekonomi projesi de olmaya çalışıyor.
Neden Almanya’nın daha müreffeh olduğunu, neden İtalya’nın ayak sürüdüğünü, neden Yunanistan’ın daha da arkalarda kaldığını, buradaki Yeni Avrupa Haritası gösteriyor.
Bu haritada ulusal sınırlar yok: İnovasyon sınırları var.
Evet... Bu harita yeni bir zihniyeti temsil ediyor. AB’de “bölgeler,” devletlerden daha anlamlı ve önemli artık. Bölgeleri daha da alt-bölgelere bölen bir harita daha yapıldı. Ama buraya alamıyoruz. Çünkü fazla alaca bulaca renkler, bir anlam çıkartmak zor.
Büyük haritaya göre 41 bölge inovasyon lideri olarak sınıflandı. Bu hesap, aynen 27 ülke ve diğerlerini  (Türkiye dahil) sıralayan İnovasyon Birliği ölçütlerine göre yapıldı.
• Mavi 41 bölge, inovasyon lideri.
• Yeşil 58 bölge, inovasyon izleyicisi.
• Sarı 39 bölge, orta halli inovasyoncu.
• Turuncu 52 bölge, mütevazi inovasyoncu.
İnovasyon liderlerinin mavi renklerini Almanya, İsviçre, Hollanda, İskandinavya, az biraz Fransa’da ve İngiltere’nin en mamur bölgesi güney doğusunda görüyoruz.
• Bu “yeni zihniyet” haritada Almanya, 16 bölgeyle temsil ediliyor. Bunlardan 12’si inovasyon lideri.
• Finlandiya’da 5 bölgeden 3’ü inovasyon lideri.
• İsveç’te 8 bölgeden 5’i, Danimarka’da 5 bölgeden 2’si inovasyon lideri.
• İsviçre bütün bölgeleriyle inovasyon lideri.
İlginç bir nokta ise, orta halli inovasyoncu ülkelerin başkentleri ve yöreleri, o ülkenin en ileri inovasyon yapılan yerleri: Prag, Atina, Bratislava, Budapeşte, Varşova, Lizbon. Öte yandan, inovasyon lideri ülkelerde başkentler o kadar önemli değil. Oralarda inovasyon becerisi daha yaygın ve dağıtık.
AB’nin, 2020’ye kadarki yolculuğu için Avrupa 2020 Programı var: Akıllı + Sürdürülebilir + Katılımcı büyümeyi sağlamak için, BİT’in itici gücünden yararlanmayı öngören bir Dijital Gündem de tanımlandı.
Bütün bunları, bölgeler bazında proje yarışmasıyla pekiştiriyorlar: “Bölgesel Yıldızlar Ödülü 2013 (RegioStars Awards) yarışmasıyla...
ETİKETLER : Sayı:897

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics