e-toplum 12 OCAK 2015 / 09:21

Bakan Elvan'dan BT yol haritası

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, 2014 yılının değerlendirmesi yapıp 2015 hedeflerini paylaştı.

Ulaşımın her alanında, bilişim ve haberleşme sektörlerinde, gerek hizmetlerde gerekse altyapı yatırımlarında bereketli bir yılın geride bırakıldığını söyleyen Bakan Elvan, 2023 yılının her alanda hedef yılı olarak belirlendiğini kaydetti. Elvan,  “Bu hedeflerin bütünleşik temel hedefi ise ‘2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girmek” olarak tespit edildi. Bu temel hedefe ulaşabilmek için olmazsa olmaz şartların başında yeterli kapasite ve kalitede oluşturulmuş ulaşım ve iletişim alt yapısı geliyor. Zira ulaşım ve iletişim altyapıları ve servisleri; sanayiden tarıma, eğitimden turizme kadar diğer bütün sektörler için zaruri birer araçtır. Bakanlığımız, ülkemizin ulaşım ve iletişim alanındaki ihtiyacını karşılamak ve ülkemizi gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarmak için 2003 yılından bu yana 192,5 milyar TL yatırım yaptı. 2014 yılında ise başlangıç olarak 14,4 milyar liralık kaynak ayrıldı, ek kaynaklarla birlikte yatırım tutarı 20 milyar liraya yaklaştı. Dönüşümün en önemli ayaklarından birisi olan lojistik sektöründe temel bir doküman olacak ‘Türkiye Lojistik Master Planı’  ihalesine de çıkıldı” açıklamasını yaptı.

Türksat 5A uydusunun ihale çalışmaları devam ediyor

Şubat 2014'te uzaya fırlatılan Türksat 4A uydusunun yüzde 90'nın üzerinde doluluk oranıyla hizmet verdiğini kaydeden Lütfi Elvan, “Haziran 2014'te üretimi tamamlanan Türksat 4B uydusu, 2015 yılı ilk yarısında uzayda olacak. Yüzde 25 yerli katkı ile üretilecek ve 2018 yılında uzayda olacak Türksat 5A uydusunun ihale çalışmalarına başlandı. TÜBİTAK Uzay, TAI, Aselsan ve CTech firmasının ortak üretimiyle 2020 yılında uzayda olacak ilk yerli uydumuz Türksat-6A’nın geçtiğimiz günlerde sözleşmesi imzalandı. Milli Yolcu Uçağımız hükümet programımızda yer aldı ve ön fizibilite çalışmaları tamamlandı. Türkiye Uzay Ajansı'nın kurulması da hükümet programımızda olup kanun tasarısı taslağı 2014 yılında hazırlandı” dedi.

2023’ten önce bilişim otoyollarında 1 milyon kilometreye ulaşmak istiyoruz

Elvan, bakanlığın geniş hizmet alanı içerisinde iletişim yatırımlarının da önemli bir yer tuttuğunun altını çizerek 2014 yılında 387,1 milyon lira yatırım yapıldığını, 2015 yılında başlangıç ödeneğinin 948 milyon lira olduğunu kaydetti. 2013 yılında 33 milyon olan geniş bant abone sayısının 2014’te yüzde 25 artarak 41 milyona ulaştığını söyleyen Bakan Elvan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bilgi ve iletişim sektöründeki büyüme tüm sektörlerin önüne geçti; yüzde 13’e yakın büyüme gerçekleşti. İletişim alanında Türkiye, Avrupa’nın ilk beşi arasında yer alıyor. Ülkemizde yüzde 92,8 yoğunluk oranına karşılık gelen yaklaşık 72 milyon mobil abone bulunuyor.  Mobil abone sayısı son bir yılda 2 milyon arttı. 3. nesil mobil telefon abone sayısı da uygulamanın başladığı 2009 yılından bu yana artarak 55 milyona yaklaştı. Son bir yıldaki artış yüzde12’dir. Mobil geniş bant teknolojilerinde bir üst aşama olan 4G için yetkilendirme çalışmalarına başladık. Bu yetkilendirme için gerekli olan frekans bandının boşaltılmasını Radyo Televizyon Üst Kurulu nezdinde takip ediyoruz. Sayısal yayıncılık kapsamında İstanbul Çamlıca Tepesine TV ve Radyo Kulesinin kurulum çalışmalarına başlıyoruz. Coğrafi nedenlerle hizmet götürülemeyen yerleşim yerlerine geniş bant kablosuz teknoloji altyapısıyla internet ve telefon hizmeti götürüyoruz. Nüfusu 500’e kadar olan ve hiç GSM kapsaması bulunmayan 1799 yerleşim yerinin Evrensel Hizmet Projesi kapsamında kurulumlarının yüzde 86’sı tamamlandı. Fiber kablo altyapısında önemli gelişmeler oldu; 240 bin kilometreye ulaştık. 2015 hedefimiz; operatörlerin en az 2 katı yatırım gerçekleştirmeleri. 2023’ten önce fiber altyapıları güçlendirerek bilişim otoyollarında 1 milyon kilometreye ulaşmak istiyoruz. Makinelerarası iletişim hayatımızda; 2,5 milyon makine operatörlere abone. 2015 yılında abone sayısı 7,5 milyon olacak. Abone dendiğinde akla gelen artık ‘nesne’; makine abone sayısı insan abone sayısını geçecek. Ulusal Entegre Veri Merkezi çalışmalarımızı da sürdürüyoruz; bir veya iki merkez olabilir. Belirlenmesinin ardından açıklamada bulunacağız.”

Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji Belgesi ve Eki Eylem Planı yayımlandı

Bilgi toplumu olma yolunda en önemli göstergelerden birisi olan e-Devlet hizmetlerinin ülkemizde her geçen gün yaygınlaştığını vurgulayan Elvan, 149 kuruluşun 1077 hizmeti e-Devlet Kapısı üzerinden vatandaşa sunduğunu belirtti. Bakan Elvan, “2013 yılı sonunda 16,5 milyon olan e-devlet kullanıcı sayısı 20 milyonu aştı. 2014 yılında 3,5 milyon kullanıcı artışı sağlandı. Posta sektörü serbestleştirildi, sektördeki diğer işletmeler de yetkilendirilmeye başlandı.

Bilgi ve iletişim teknolojilerini daha fazla kullanarak ulaşımı daha verimli ve güvenli bir hale getirmek için çalışmalara başladık. 2014 yılı içerisinde Akıllı Ulaşım Sistemleri Strateji Belgesi ve Eki Eylem Planı’nı yayımladık. 2015 yılı, Akıllı Ulaşım Sistemleri mimarisinin oluşturulması başta olmak üzere öncelik arz eden eylemlerin hayata geçirilmesinde önemli bir yıl olacak. Ulusal Siber Güvenlik Stratejisi ve 2015-2016 Eylem Planı’nı uygulamaya alıyoruz. Bilgi teknolojilerini, engelli vatandaşlarımızın hizmetine sunmaya devam ediyoruz. Gören Göz projesinden sonra Üçüncü El projesini de 2014 yılında başlattık. 2014’te e-Yazışma ve e-Tebligat projeleri Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) Sistemi üzerinden faaliyete geçirildi; üye sayısı 44.907'ye ulaştı” açıklamasını yaptı.

Kişisel verilerle ilgili yasal boşluk giderilecek

Elektronik haberleşme sektöründe 2014 yılında 440 yeni yetki belgesi verildiğini ifade eden Elvan, tüketiciyi korumaya yönelik 16 yeni düzenleme yapıldığını söyledi. Bakan Elvan, 2015 yılına yönelik hedefleri de şu şekilde aktardı: “Elektronik haberleşme hizmetlerinden faydalanmak için yapılan abonelik tesisi ve fesih işlemlerinin elektronik ortamda da yapılabilmesini teminen gerekli olan yasal ve ikincil düzenlemeleri 2015 yılında hayata geçireceğiz. Vatandaşlarımızın işletmecilere olan borçları veya işletmecilerden alacaklarına ilişkin bilgileri her bir işletmeciden ayrı ayrı öğrenmek yerine e-Devlet Kapısı üzerinden sorgulayarak topluca öğrenebilmesine yönelik düzenlemeleri yapacağız. Elektronik haberleşme sektöründe kişisel verilerin işlenmesi ve gizliliğinin korunmasına yönelik yasal düzenlemenin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmiş olması sebebiyle, yeni bir yasal düzenlemeyi hayata geçirerek mahkeme kararının yürürlüğe gireceği 26 Ocak 2015 tarihinden sonra doğabilecek yasal boşluğu gidereceğiz.”

2014 yılında 6 adet uluslararası hukuki metin imzalandığının altını çizen Elvan bunları şöyle sıraladı: Portekiz ile Denizcilik Anlaşması, Sudan ve Slovakya ile Karayolu Taşımacılığı Anlaşması, Fransa ile Raylı Toplu Taşıma alanında, Japonya ile Bilgi ve İletişim Teknolojileri alanında Ortak Bildiri; İran ile Posta alanında İş birliği Mutabakat Zaptı.

 
ETİKETLER : 1004

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics