e-toplum 10 OCAK 2010 / 23:00

Bakınca değişen reklam

Ev içi şiddete dikkat çeken bir reklam: Siz, reklam panosuna bakarken, sakin sakin duran bir çift görüyorsunuz. Panonun karşısından ayrıldığınız an, panodaki çift birbirine giriyor. Pano, sayısal: Sizin göz hareketinize göre “konu” değiştiriyor. Bakınca başka, bakmayınca başka. Aynı, gerçek yaşamdaki gibi. Herkesin içinde mutlu mesut görünen çiftin, özel yaşamlarında kavga etmeleri gibi- kimsenin görmediği zamanda. Zaten reklamdaki slogan, Uluslararası Af Örgütü’nün: “Kimse görmezken oluyor”.
Hamburglu Jung von Matt reklam şirketinin harika buluşu bu değişken reklam panosu fikri. Panonun 5 metre kadar yakınına geldiğinizde, panodaki gizli bir kamera, göz hareketlerinizi algılıyor. Reklam panosunu değiştiriyor. Siz uzaklaşınca panodaki sakin görüntü, yerini kavgaya bırakıyor. Bu değişimi sağlayan teknolojiyi Berlin/Potsdam’lı Vis-à-pix şirketi yaratmış. İki yaratıcının ortaklığı, onlara 2009 Cannes Lions Uluslararası Reklam Festivali’nde gümüş madalya kazandırdı. New York Uluslararası Reklam Ödülleri Festivali’nde de altın madalya aldılar.
Ama 2009’dan bu yana “epey zaman” geçti! Bu değişken pano sistemi şimdi, panoya bakanın cinsiyetini de tanıyor. Sixt adlı kiralık araç şirketinin reklamında bu yeni sistem kullanıldı: Bir erkek, panoya bakarsa ekranda bir limuzin görüyor. Bir kadın bakarsa pırıl bir Cabriolet. (Vay cinsiyetçiler vay!)
ETİKETLER : Sayı:753
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN