e-toplum 08 TEMMUZ 2011 / 14:56

Banknotta polimer

Kanadalılar kalpazanlıktan bıktı. Çareyi, kağıt parayı polimere çevirmekte buldu. Dünyada bu işi yapan ilk ülke değil Kanada. 1988’den beri kullanan ülkeler var: Avustralya başlattı. Yeni Zelanda, Brezilya, Tayland, Meksika, Endonezya, 30 küsur ülke polimer banknot kullanıyor.
Para ödemelerinin elektronik bankacılık, RFID’li yongalar, sayısal kredi kartlarıyla yapıldığı bir dönemde hala “kağıt” para arkeolojik bir eskilik gibi görünüyor. Ama “kağıt” para diye bir şey var, ve var olmaya devam edecek. Sahtesini değil, gerçeğini kullanmak da daha yararlı elbette!
Kanada’nın yeni banknotu her halde epeyce uzun bir süre taklit edilemeyecek:
• Polipropilenle yapılan banknotun taklidi çok daha zor ve pahalı. Bunun sahtesini anlamak daha kolay.
• Bu maddeyle yapılan paranın tedavül süresi 2.5 kat uzayacak. Yıpranma payı düşük. Brezilya’da 42 ay sürekli tedavülde kaldıktan sonra yıpranan polimer banknot oranı sadece binde 18 olmuş.
• Ama bir sorun var: Bu tür paralar fazla ince ve kaygan olduğu için sayarken sorunlu. Birbirine yapışıyor.
• Kanada parasına dönersek, öyle acaip önlemler aldılar ki, peh! Paranın değerini gösteren rakam ve Kanada “büyüğü”nün resmi kabartma basıldı.
• Ama en şık ayrıntı şu: Polimer saydam bir madde olduğu için, banknotta “saydam” bir kısım yaratıldı. Buraya, çıplak gözle hemen görülemeyen yazı ve rakamlar konuldu. Kanada “büyüğü”nün ve bir binanın resimleri burada metalik olarak basıldı. Ayrıca saydam bölgede hologram da var.
• Saydam bölge, Kanada bayrağındaki çınar ağacı yaprağının kenarları şeklinde çizildi- pürtük pürtük... Bunu da taklit fazla zor olacak.
• Bu da yetmedi: Saydam bölgede aynı yaprağın küçük hali, buzlanmış olarak duruyor.
ETİKETLER : Sayı:829

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN