e-toplum 06 ŞUBAT 2011 / 18:00

Başkan, inovasyon dedi

Başkan Obama, yıllık geleneksel “Ulusun Durumu” konuşmasında inovasyondan şöyle söz etti:

• Geleceği kazanmanın birinci adımı, Amerikan inovasyonunu teşvik etmek olacaktır. Hiç birimiz, gelecek büyük sanayinin “ne” ve “nerede” olacağına dair kesin bir tahminde bulunamayız. Kimse, otuz yıl önce, internet diye bir şeyin bir ekonomi devrimi yaratacağını bilemezdi. Bizim yapabileceğimiz –ABD’nin herkesten daha iyi yaptığı- halkımızın yaratıcılık ve hayal gücüne bir kıvılcım çakmaktır. Ulusumuz; otomobili karayoluna, bilgisayarı ofise sokan, Edison ve Wright Kardeşler’in, Google ve Facebook’un ülkesidir. Amerika’da inovasyon, sadece hayatımızı değiştirmez, hayatımızı inovasyondan kazanırız. İnovasyonu sağlayan ise özgür girişimciliğimizdir.

• Daha çok araştırma ve teşvikle, petrole bağımlılığımızı biyoenerjiyle yenebiliriz. Ve böylece, elektrikli bir milyon aracı 2015 yılına kadar yollara salan ilk ülke olabiliriz.
Bu inovasyonu desteklememiz lazım. Maliyetini karşılamaya yardım amacıyla kongreden, halen petrol şirketlerine vermekte olduğu milyarlarca dolardan vazgeçmesini isteyeceğim. Dünün enerji kaynağına mali destek yerine yarınınkine yatırım yapalım.

• Araştırma ve teknolojide liderliğimizi sürdürmek, ABD’nin başarısı için yaşamsaldır. Ama eğer gelecekte de kazanmak istiyorsak, eğer inovasyonun, ABD dışında değil, ama ABD’de istihdam yaratmasını istiyorsak, o halde çocuklarımızı eğitme yarışını da kazanmamız gerek.
İnovasyona, eğitime, altyapıya yapılan
bütün yatırımlar ABD’yi iş yapmada ve istihdam yaratmada daha iyi bir yer yapacak. Ama, cari açığı kapatmak için inovasyon ve eğitimdeki yatırımları
kısmak, bir uçağın motorunu çıkartmak gibi olur. Kendini sanki yüksekten uçuyormuşsun sanırsın, ama yere çakılman uzun sürmez.

• Biz, ulus olarak, “Çok param olmayabilir, ama yeni bir şirket için şöyle bir parlak fikrim var,” “Dara düşen insanları tanımıyorum, ama onlara yardım edebilirim, bir denemek istiyorum,” “Ufkun ötesindeki daha iyi hedefe nasıl varacağımızdan emin değilim, ama oraya varacağımıza eminim” diyen bir ulusuz.  Bu değişken dünyada başarımız; reform, sorumluluk ve inovasyon gerektiriyor.

• 50 yıl önce Sovyetler, Sputnik’i uzaya yollayıp bizi geçince, aya gidiş yarışında onları nasıl alt edeceğimizi bilmiyorduk. Bilim henüz o noktada değildi. NASA yoktu. Daha iyi araştırma ve eğitime yatırım yaparak, Sovyetler’i geçmekle kalmadık, bir inovasyon dalgasını tetikleyerek yeni sanayiler ve milyonlarca yeni iş alanları yarattık.
ETİKETLER : Sayı:807

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics