e-toplum 06 OCAK 2014 / 09:01

Başkent Üniversitelilere dünya mezunu olma yolu açıldı

Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri ve Makine Mühendisliği bölümleri, ulusal ve uluslararası akreditasyon alarak, mezunlarının Avrupa ve ABD’de akredite edilmiş bölüm mezunu olmalarını sağladı.

Başkent Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre; Amerika’da mühendislerin imza yetkili profesyonel mühendis olabilmek için sınava girmeleri gerekiyor ancak bu sınavlara akredite edilmiş bölüm mezunları kabul ediliyor. Böylece Başkent Üniversitesi Endüstri ve Makine Mühendisliği Bölümü mezunları, aldıkları akreditasyon sayesinde bu sınavlara giriş hakkı kazandı. Böylece hem Avrupa ve ABD’de hem de Türkiye’de akredite edilmiş bölüm mezunları öğrencilere, dünya mühendisi olma yolu açıldı.
Standartların sağlanma belgesini MÜDEK veriyor
Mühendislikte standartların sağlanma belgesi; YÖK tarafından ulusal bir kalite güvence kuruluşu olarak tanınan Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği, kısaltılmış adıyla; MÜDEK tarafından veriliyor. Endüstri Mühendisliği ve Makine Mühendisliği Programları, tüm hazırlıklarını yaparak, başarılı çalışmaları sonucu 2015 Temmuz sonuna kadar MÜDEK tarafından akredite edildi. Endüstri ve Makine Mühendisliği programlarının MÜDEK ve Avrupa Mühendislik Programları Akreditasyonu (EUR-ACE) akreditasyon belgeleri de düzenlenen törenle üniversite yetkililerine teslim edildi. Belgeler Başkent Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Mithat Çoruh, Başkent Üniversitesi Kurucusu Prof. Dr. Mehmet Haberal, Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kenan Araz ve MÜDEK adına Mühendislik Programı Akreditasyon Kurulu Başkanı Prof. Dr. Timur Doğu tarafından Başkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Berna Dengiz ve Prof. Dr. Tahir Yavuz’a takdim edildi.
ETİKETLER : Sayı:953

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics