e-toplum 03 ŞUBAT 2014 / 08:05

Basra Körfezi’ne 3D mercan

Dünyanın en tanınmış mercan tarlası Avustralya’nın Büyük Okyanus kıyısı açıklarında 2,600 kilometre uzunluğunda... Zevk amaçlı dalış turizminde en baş adreslerden biri. Ama şu bu o nedenlerle burası da ölüyor. Sadece buradaki mercanlar değil, başka yerlerdekiler daha da çabuk yok oluyor. Buna çare düşünen bilim adamları ve turizmciler şimdi elele...
Dünyanın en fazla kirlenen denizlerinden Basra Körfezi, üç boyutlu baskıyla “yaratılan” yapay mercan tarlalarıyla yeniden canlandırılacak. Kıyılardaki sürekli yapılaşma, denizin kirlenmesi, aşırı balıkçılık ve hepsinin üstüne küresel ısınma sorunları, bu tür hassas denizleri hemen etkiliyor. Bahreyn’de 1980’lerde hala mercan tarlaları varken, şimdi hiç kalmamış.
Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri, dalış turizmi uğruna uluslararası işbirliklerine gitmeye başladı. Ve ortaya, yenilikçi çözümler çıktı:
“Reef Arabia” (Türkçesi “resif” ama o kadar teknik ki belki “mercan” daha anlaşılır) adlı bir şirket kuruldu. Avustralyalı “Sürdürülebilir Okyanuslar” (SOI) kurumuyla işbirliği halinde 3 bin tane mercan “topu”nu denizin içine yerleştirdiler. Betondan yapılan mercan “topu”nun içi boş, dışı geniş delikli. Denizin tabanına oturuyor. Yapay bir mercan “evi” oluyor orası. Zamanla mercan tarlasına dönüşmesi umuluyor.
Bunun bir adım ilerisinde yenilikçi çözüm var: Toksik madde içermeyen kumtaşı kullanmak. Mercan topunu, 3D baskıyla “daha organik şekilde” doğadakine benzer yapmak.
Bu yeni yapay mercan evlerinden üç tane yapıldı. Her biri 500 kiloluk... Ve Bahreyn açıklarında denize indirildi. Bakalım, mercanlar burayı mesken tutacak mı?
ETİKETLER : Sayı:957

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics