e-toplum 28 KASIM 2010 / 18:00

Baz istasyonu sayımız Avrupa’dan düşük

Baz istasyonu sayılarının az veya çok olması ve insan sağlığı üzerinde etkilerinin olup olmadığı konusunda son yıllarda farklı görüşler gündemde yer buluyor. Son olarak Türkiye’nin, yüz ölçümü ve nüfus bakımından gelişmiş Avrupa ülkelerine göre daha az baz istasyonuna sahip olduğu belirlendi.
Teknoloji Bilgilendirme Platformu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Atalay’ın geçtiğimiz günlerde verdiği bir demeçte, “Türkiye’ye oranla sağlık, teknoloji ve bilim konusunda daha hassas davranan ve yüz ölçümü Türkiye’ye göre oldukça az olan Avrupa ülkelerinde baz istasyonu sayısı Türkiye’den oldukça fazla olduğuna’’ dikkat çekti.
Baz_IstasyonuAtalay’ın baz istasyonu sayılarıyla ilgili verdiği rakamlar ise şöyle: “Türkiye, yüz ölçümü ve nüfus bakımından gelişmiş Avrupa ülkelerine göre daha az baz istasyonuna sahip. Uluslararası raporlardan derlenen bilgiye göre, Almanya’da 140 bin, Fransa’da 100 bin baz istasyonu bulunuyor.”
“Dünya Sağlık Örgütü’nün desteklediği ve kararlarını uyguladığı Uluslararası Non-İyonize Birliği’ne (IRCNIPP) göre bu değer 40 volt / metre seviyesinde. Türkiye’de bu değer, insan sağlığı ve çevre koşulları gözetilerek tedbiren dört kat daha düşürülerek 10 Volt/ metre olarak uygulanıyor” diyen Atalay, baz istasyonu sayısının azaltılması ile yaydığı elektromanyetik dalgaların çıkış güçlerini artırmak zorunda kalınacağının altını çizdi.
Atalay ayrıca Avrupa ülkelerine ilişkin şu rakamları verdi:
“Türkiye, 73 milyon nüfusu ve 814 bin metrekare yüz ölçümüyle 45 bin baz istasyonuna sahip bulunuyor. Türkiye’nin yüz ölçümü açısından yarısı büyüklükte olan Almanya’da baz istasyonu sayısı 140 bin seviyesinde. Yüz ölçümü açısından Türkiye’nin 20’de 1’i büyüklüğünde olan ve nüfusu 5.5 milyon seviyesinde olan Danimarka’da bile 35 bin baz istasyonu bulunuyor. Nüfusu Türkiye ile neredeyse aynı olan Fransa’da ise 100 binin üzerinde baz istasyonu bulunuyor. Bu ülkelerde daha düşük çıkış gücünde ve daha düşük kapasiteli baz istasyonları çok daha yaygın bir şekilde kurulup kullanıcılara daha yakın hale getirilmekte. Böylece kapsama kalitesi iyileştiği gibi cep telefonları da kendi çıkış güçlerini kısıp olası insan sağlığına etkileri azaltılmaktadır.”
ETİKETLER : Sayı:797
YORUMLAR
haydar 14 EYLÜL 2012 / 10:27 0 0
koşarak kaçabilirsiniz efendim. saygılarımla
emre öznacar 02 MAYIS 2012 / 21:32 0 0
eğer etkileniyosa bundan nasıl kaçabiliriz
emre öznacar 02 MAYIS 2012 / 21:30 0 0
iyi güzel ama bundan hiç insan ve ya çocuk etkileniyomu saygılarımı sunar tşekkür ederim

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics