e-toplum 31 OCAK 2010 / 18:00

Beyaz Saray iPhone’da

Başkan Obama’nın ne yaptığı, ne ettiği, ne dediğine çok meraklıysanız, iPhone’unuza bir uygulama daha ekleyin. Karşınızda Beyaz Saray olsun. Zaten web sitesi ve blog’u vardı. Tweeter’a da terfi etmişti. Şimdi de iPhone’da sıra. Hizmet inovasyonunda sınır yok.
Medya dışı bir hayat yaşayanlara göre değil bu uygulamalar. Ama medya içi hayat yaşayanlara mükemmel bilgi iletişim kaynağı. Gazetecilik, yapısı gereği zaten mobildir. Masa başında oturarak gazetecilik olmaz. Gidecek, bilgiyi yerinde alacak, yazacak. Teknoloji sayesinde bu
işleri yapmak şimdi çok kolaylaştı. İÖ dönemlerde (İnternet Öncesi!) haberi iletmek zordu. Hele
fotoğrafı! Yere sabitlenmiş kocaman tuhaf cihazları kullanarak tek kare fotoğraf yavaş yavaş iletilirdi.
Şimdi artık “herkes” haberci ve fotoğrafçı. Teknolojik güçlük kalmadı. İletim, birkaç tuşa basmaktan ibaret. Bu kolaylıktan en çok yararlanan meslek erbabı, gazeteciler. Örneğin, Amerikan iç-dış siyasetini izlemekle görevli bir gazeteci için Beyaz Saray’ın, cepteki iPhone’a girmesi müthiş bir nimet.
Amerika’da resmi açıklamaları gazeteci milletine hızla iletme konusunda başka uygulamalar da var. Örneğin, San Fransisko Belediyesi, kentle ilgili her bilgiyi tweeter’la gönderiyor. Tek yanlı bir iletişim değil bu. Belediyenin mesajını (tweet’ini) alan, ona
yanıt verebiliyor. Yani,
gerçek bir tweeter uygulamasından söz ediyorum. Bizdeki gibi, “Ben sana söylerim, sen dinlersin. Ama bana söyleyemezsin” şeklinde tek yönlü bir iletişim değil: Demokratik!
ETİKETLER : Sayı:756

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
ETKİNLİKLER