e-toplum 11 MAYIS 2015 / 08:53

Bilginin ticarileşmesi için TTO’lar destekleniyor

Teknoloji Transfer Ofisleri Uluslararası Konferansı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın da katılımıyla 28 Nisan tarihinde Ankara’da düzenlendi. Konferansta konuşan Bakan Işık, Türkiye’nin bilgi toplumuna geçmesi için önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirterek “Bilginin üretildiği en önemli merkezler üniversitelerdir. Dünya ‘4. Kuşak’ üniversiteyi konuşuyor; üniversiteler artık disiplinler arası çalışmayı ön plana almak zorunda. Türkiye'de üniversiteler artık mutlaka araştırmaya, teknoloji geliştirmeye ve interdisipliner çalışmaya da odaklanmalı. Türkiye artık geleneksel olarak güçlü olduğu tüm sektörlerde katma değeri yüksek ürünlere geçmek durumunda. Bunun da yolu; üniversitelerle sanayinin iş birliği gerçekleştirmesiyle olur” açıklamasını yaptı.

 

Artık ilkokullara kodlama dersi koyalım

Türkiye'nin artık bilgi üretecek mekanizmaları daha fazla desteklemesi gerektiğini söyleyen Fikri Işık, bugün gelinen noktada Türkiye'de 177 Ar-Ge merkezi bulunduğunu belirterek hedefin bu rakamı 500'e çıkarmak olduğunu dile getirdi. Işık, şunları kaydetti: “Bilginin ticarileşmesi çağımızın en önemli önceliği; bunu bazı arayüzler devreye sokarak yapacağız. Bu da TTO’dur. Üniversteleri TTO’lar kurmaya özendiriyoruz. Bilgi ekonomisi için en değerli kaynak; nitelikli en insan kaynağıdır ki bu da sihirli cümledir. Bunun için üniversitelerimize destek oluyoruz. Artık ilkokullara kodlama dersi koyalım. TÜBİTAK olarak da ülkemizdeki tüm bilim fuarlarını destekliyoruz.” Bilim insanlarımızın Türkiye’ye dönüşünün hızlandığına dikkat çeken Işık, “Beyin gücünüzü ülkemiz için kullanın. Hem siz kazanın hem Türkiye. Dünya ile entegre olmak istiyoruz. Artık dünya açık Ar-Ge’yi konuşuyor” dedi. Avrupa Birliği’nin; Gaziantep Teknopark, Erciyes Teknopark ve Fırat Teknokent için verdiği desteğe teşekkür eden Bakan Işık, Türkye’nin yönünün ‘batı’ olduğunu kaydetti. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Maslahatgüzarı Bela Szombati de dünya araştırma harcamalarının önemli bölümünün AB'de gerçekleştirildiğini ifade ederek Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için her türlü desteği vereceklerini aktardı.

 
ETİKETLER : 1021

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN