e-toplum 23 EKİM 2011 / 11:46

Bilgisayar Mühendisleri Odası 2012’ye kaldı

Türkiye ilk bilgisayar mühendisi mezununu 1981 yılında verdi. Ancak bilgisayar mühendisleri bir meslek örgütü olma yolundaki çalışmaları aradan geçen 30 yıla karşın 15 Ekim 2011’de bilgisayar mühendislerinin de bağlı olduğu Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi’nin düzenlediği bir çalıştayla gündeme geldi.
Milli Kütüphane’de düzenlenen “Bilgisayar Mühendisliği Çalıştayı”nda EMO Bilgisayar Meslek Dalı Komisyonu Üyesi Taylan Yıldırım, “Bilgisayar Mühendisleri Odası’nın Mayıs 2012’de gerçekleştirilecek TMMOB Genel Kurulu’nda alınacak karar sonrası yasal olarak kurulmasına giden yolda ilk adım tamamlanmış olacak” dedi.
Bilgisayar mühendisleri sayısının bugün 30 bini geçtiğini belirten Yıldırım, her yıl 6 bin yeni mezun geldiğini ve bilgisayar mühendislerinin sorunlarının her geçen gün arttığına değindi.
EMO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Emrehan Soysal ve EMO Ankara Üye İlişkileri ve Örgütlenme Sekreteri Oktay Dursun etkinlikte açılış konuşmalarını gerçekleştirdi.
Türkiye’de ilk bilgisayar mühendisliği bölümü kurucularından, “bilgisayar” sözcüğünün de isim babası olan Prof.Dr. Aydın Köksal çalıştaydaki konuşmasında Türkiye’de bilgisayar mühendisliğinin geçmişini katılımcılarla paylaşırken ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Adnan Yazıcı da “Akademi Gözüyle Bilgisayar Mühendisliği”ni katılımcılara aktardı.
Etkinlik sonunda gerçekleştirilen forumda ise Bilgisayar Mühendisliği Odası’nın gerekliliği, yapılması gereken çalışmalar ve atılacak adımlar katılımcılar tarafından tartışıldı.
ETİKETLER : Sayı:843

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics