e-toplum 11 ARALIK 2011 / 13:23

Bilim dünyasının itibar ödülleri sahiplerini buldu

TÜBİTAK tarafından verilen Türk bilim dünyasının ödülleri, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayelerinde, 5 Aralık’ta Çankaya Köşkü’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

TÜBİTAK tarafından verilmekte olan Türk bilim dünyasının ödülleri, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayelerinde, 5 Aralık 2011 tarihinde Çankaya Köşkü’nde düzenlenen törenle sahiplerini buldu.
TÜBİTAK Bilim Kurulu, 2011 yılında 1 kişiye TÜBİTAK Bilim Ödülü, 1 kişiye TÜBİTAK Özel Ödülü, 1 kişiye TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülü ile farklı bilim dallarından toplam 10 kişiye Teşvik Ödülü verilmesine karar vermiş ve ödül alanlar her yıl olduğu gibi bu yıl da TÜBİTAK’ın kuruluş yıldönümü olan 24 Temmuz’da açıklanmıştı.
TÜBİTAK tarafından verilen bilim ödülünün bu yıl sahibi Sosyal Bilimler dalında Prof.Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı olurken özel ödülü ise Prof.Dr. İlhan Fuar Akyıldız aldı. TÜBİTAK teşvik ödüllerini, Prof.Dr. Ali Murat Güler, Yrd. Doç. Dr. F. Ömer İlday, Doç.Dr. Amitav Sanyal, Doç.Dr. Nurettin Şahiner, Prof.Dr. Suna Timur, Prof.Dr. Hafzullah Aksoy, Doç.Dr. Hande Yaman Paternotte, Doç Dr. Osman Sağdıç, Prof.Dr. Harun Sönmez, Doç.Dr. Refet S. Gürkaynak alırken TWAS Teşvik ödülünü ise Doç.Dr. Kaan Güven aldı.

Kalkınmada bilim ve teknoloji
Ödül töreninde konuşan Gül, “Türkiye’nin gelişmesi kalkınmasında bilim ve teknolojinin çok büyük bir katkısı olacaktır. Esas çekici lokomotif bu alandır. Türkiye bu hususu kavramıştır buna göre hukukunu düzenlemiş buna göre destekler vermektedir” dedi.
Konuşmasında çocukların sürekli bilime özendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Gül, üniversitelerin sadece eğitim öğretim yapılan yerler olmadığın aynı zamanda bilim üreten, teknolojiye dönüştüren kurumlar olması gerektiğini belirtti.
Gül, “Türkiye’nin gelişmesi kalkınmasında bilim teknolojinin çok büyük bir katkısı olacaktır. Esas çekici lokomotif bu alandır. Türkiye bu hususu kavramıştır, hukukunu düzenlemiş buna göre destekler vermektedir” diye konuştu.
Konuşmasının ardından Gül, bilim ödülünü kazanan Prof.Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı ile kablosuz haberleşme ağlarında üstün çabaları sebebiyle özel ödüle layık görülen Prof.Dr. İlhan Fuat Akyıldız ile teşvik ödülü kazanan genç bilim insanlarına plaketlerini takdim etti.

2012’de bilim kurultayı
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 2012’den itibaren yurtdışında çalışan Türk bilim insanlarını Türkiye’de buluşturan bir kurultay düzenleyeceklerini açıkladı.
Ergün, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün himayesinde Çankaya Köşkü’nde düzenlenen ve “46. TÜBİTAK Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri ile TÜBİTAK-TWAS Teşvik Ödülü”nün sahiplerine verildiği törende, Türkiye’nin dünyaca ünlü sanatçılara, dünyaca kabul görmüş akademisyenlere, bilim insanlarına ihtiyacı olduğunu belirterek, Türkiye’de bu potansiyelin bulunduğunu vurguladı.
Hükümet olarak yurtiçindeki ve yurtdışındaki bilim insanlarıyla çok daha yapıcı ilişkiler kurduklarını dile getiren Ergün, “2012’den itibaren tüm dünyadaki bilim insanlarımızı ülkemizde buluşturan bir kurultay düzenleyeceğiz. Çünkü dünyanın çok değişik yerlerinde bilim çalışmaları yapan insanlarımız var. Bunlar arasındaki irtibatı kurmak, bir ağ oluşturmak ve Türkiye’de yılda bir defa bunları bir araya getiren ortak çalışmayı başlatmak amacındayız” dedi.

Bilim kültürünü kazanmalıyız
TÜBİTAK Başkanı Prof.Dr. Yücel Altunbaşak da çağın en önemli konusunun inovasyon ve girişimcilik kültürü olduğunu vurguladı. Aktivitede ABD, İsrail, Kanada gibi ülkelerin ilk sıralarda olduğunu dile getiren Altunbaşak, “Bu başarıların sebepleri elbette araştırılabilir ama sanıyorum ki burada kültürün de önemli bir etkisi var” dedi.
ETİKETLER : Sayı:849

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics