e-toplum 30 NİSAN 2011 / 02:13

Bilişim 500 için başvurular 10 Mayıs’a kadar uzatıldı

Türkiye bilişim sektörüne ışık tutan ve bu yıl 12’incisi düzenlenen araştırmada yer almak isteyenler 10 Mayıs’a kadar başvuruda bulunabilecekler.

İnterpromedya, Türkiye bilişim sektörünün gelişimini ve değişimini, pazarın durumunu, şirketlerin performansını değerlendirmek üzere gerçekleştirdiği “İlk 500 Bilişim Şirketi” araştırmasına başvurular 10 Mayıs’a kadar devam edecek. Şirketlerin resmi belgelere dayalı net satış gelirlerine göre gerçekleştirilen araştırmada bilişim sektörünün en büyük 500 şirketi bu yıl 12. defa açıklanacak. Araştırmada şirketlerin 2010 yılı gelir performanslarının yanı sıra, dünya, bölge ve Türkiye bilişim pazarı verilerine ve yorumlarına da yer verilecek.

Araştırma katılan şirketlere prestij ve bilinirlik sağlıyor
İnterpromedya Pazarlama Hizmetleri ve Araştırma Grup Müdürü Özlem Unan, yurtiçinde ve yurtdışında Türk bilişim sektörüyle ilgili tek referans kaynağı olan araştırmada yer almanın bilişim şirketlerine prestijin yanında, ulusal ve uluslararası platformlarda bilinirlik getireceğini söyledi.

‘CEO Anketi’ tepe yöneticilerin nabzını tutacak
Bu yıl 12. kez gerçekleştirilecek olan araştırmada en büyük yeniliğin “CEO Anketi” adlı çalışma olduğunu söyleyen Unan, “Bu anketle bilişim sektörü CEO’larının nabzını tutmayı amaçlıyoruz. Bu ankette şirketlerin büyüme hedeflerini sorduk. Ar-Ge’ye ne kadar harcama yapıldığı, gelirlerin ne kadarının Ar-Ge sonucunda ortaya konulan ürün ve hizmetlerden kazanıldığı, şirketlerin hangi alanlara odaklandığı, işlerini yönetirken stratejik olarak hangi alanlara odaklandıkları masaya yatırdık. Şu ana kadar Bilişim 500’le ilgili olarak başvurular gayet iyi durumda, CEO anketine de oldukça fazla sayıda geri dönüş alıyoruz” dedi.

2010 yılı pazar büyüklüğü tahmini 26,6 milyar dolar
Araştırmada sıralamanın net gelirlere göre yapıldığını söyleyen Unan, 2010 yılı için pazarın 26,6 milyar dolara ulaştığını tahmin ettiğini dile getirdi. Unan’ın 2011 yılında Türkiye bilişim pazarının toplam büyüklüğüne yönelik tahmini ise yüzde 6 büyümeyle 28,2 milyar dolara karşılık geliyor. Unan bu tahmine dayanak olarak akıllı telefon, tablet ve mobil bilgisayar satışlarındaki artış, güvenlik ve ERP yazılımlarında büyüme, sanallaştırma, iş sürekliliği ve veri merkezi gibi yatırımların yaygınlaşması ve telekomda katma değerli hizmetlere duyulan ihtiyacın artması gibi faktörleri işaret ediyor. Detaylı bilgi ve başvuru için www.interpromedya.com.tr/bilisim500/ adresini ziyaret edebilirsiniz.
ETİKETLER : Sayı:819

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics