e-toplum 15 NİSAN 2013 / 08:03

Bilişim nakittir

Bilişim sektöründe çalışan üst ve orta düzey yöneticilerin mesleki gelişimi ve dayanışmalarını artırmayı amaçlayan BİMY’nin bu yılki ana teması, ‘Bilişim Nakittir’ şeklinde belirlendi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile BTK tarafından desteklenen BİMY’20 etkinliği, Digital Türkiye Platformu’nun ortaklığıyla düzenlendi.
BİMY’20 etkinliğine; Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı H. Ersin Özince ve Gazeteci Coşkun Aral da katıldı. Açılışını TBD Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Menteş, Dijital Türkiye Platformu Başkanı Faruk Eczacıbaşı ile BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer’in yaptığı seminere Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da video konferans ile katıldı.

Kişisel verilerin korunması ile ilgili yasal düzenleme hazırlıklarına başlandı
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, milli güvenlik ve vatandaşların bilgileri konusunda bütün şirketlerin sorumlu tutulacağını, buna dair düzenlemeler geleceğini duyurdu. ‘Kişisel verilerin gizliliği’ konusunun dikkatle değerlendirilmesini isteyen Yıldırım, “Bilişim küresel bir olgu. Bilginin paylaşımı ve kişisel verilerin zarar görmeden kullanımı konusunda çalışmalıyız. Kişisel verilerin korunması ile ilgili yasal düzenleme hazırlıklarına başladık” dedi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer de, “Kişisel verileri insanları mağdur etmeden nasıl işleyebileceğimizi cesaretle tartışmalıyız ve bu verilerin işlenmesi ve değerlendirilmesini de engellemememiz lazım. Ülkemize bu konuda çalışma yapmak isteyenlerin önünü açmak ve gereken yasal düzenlemeleri sağlamalıyız” şeklinde konuştu.

Sistem bütünleştirme sorunu
Bilgi teknolojilerinin ülke ekonomisine katkısının anlam ve önemine dikkat çeken Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Menteş, bilişim sektörüne ilişkin bazı saptamalarda bulundu. Sektör olarak kamudan ciddi beklentileri olduğunu belirten Menteş, kamudan ‘yerli tercih’ kavramını öne çıkarmalarını istedi. Türkiye’de yanlış uygulamalar nedeniyle sistem bütünleştirme açığı olduğuna dikkat çeken Menteş, “Sektör büyük sistem bütünleştiricileri yeniden yaratmalı” dedi.
ETİKETLER : Sayı:917

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN