e-toplum 21 OCAK 2013 / 08:01

Bilişim okuryazarlığı konusunda seferberlik başlatılmalı

10 Ocak’ta Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi’nin konuğu olan TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu Başkanı Prof.Dr. Necdet Ünüvar, komisyonun 3 aylık çalışma sonucu hazırladığı, 157 öneriden oluşan 1150 sayfalık raporun TBMM Başkanlığı’na sunulduğunu dile getirdi.
TÜGİAD Ankara Başkan Yardımcısı Mansur Özdoğan, merkezi İstanbul’da olan TÜGİAD’ın Ankara, Bursa ve Çukurova şubelerinin bulunduğunu, Ege şubesinin de kurulma aşamasında olduğunu belirtti ve TÜGİAD üyelerinin toplam cirosunun 50 milyar dolara ulaştığını söyledi. TÜGİAD Ankara şubesinin üye sayısının 213’e ulaştığını aktaran Özdoğan, Ankara şubesinin inşaat sektörüne yoğunlaştığını kaydetti.
TÜGİAD Ankara Şubesi’nin konuğu olan Prof.Dr. Necdet Ünüvar, Türkiye’de bilişim sektöründe büyük gelişme yaşandığını ancak kuşaklar arasında büyük farklılıklar bulunduğunu dile getirdi ve Avrupa’daki 25 ülkede bilişim okuryazarlığı konusunda 2011 yılında yapılan araştırmada; Türkiye’nin son sırada yer aldığını anımsattı. Buna karşın Türkiye’deki sayısal oyuncu sayısının 20 milyona ulaştığını, 10 milyon kişinin de internette düzenli okey oynadığının saptandığını söyledi.

İş adamları bilişime yatırım yapmalı
Bilişimin giderek insan hayatında daha fazla yer aldığını kaydeden Necdet Ünüvar, işadamlarına bu alanda yatırım yapmalarını önerdi. Bilgisayar oyunlarının Türkiye’de de oldukça yaygınlaştığını vurgulayan Ünüvar, “Bir zamanlar home office çalışmayı küçümsüyorduk. Ama artık insanlar evlerinde çalışıyor, oyunlar üzerine yazılımlar üretiyor; milyar dolarlara ulaşan rakamlarda paralar kazanıyorlar. Zamanında bilişime yatırım yapan ülkeler de bugün karşılığını alıyor. Kore’nin milli geliri 1960’da Türkiye’nin yarısıydı. Şimdi sadece Samsung’un cirosu Türkiye’nin toplam gelirinden fazla” dedi.

Şimdiki çocuklar ebeveynlerini eğitecek
Necdet Ünüvar, TBMM Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı rapor hakkında da bilgi verdi. Ünüvar, bilişim okuryazarlığının uluslararası kriterlerini açıkladıktan sonra, “Çocuklar artık bilgi ihtiyaçlarını anne babadan çok internetten  karşılıyor. Eskiden kuşak çatışması dediğimiz şey, bugün bilgi çatışması şeklinde karşımıza çıkıyor. Bilişim  okuryazarlığının artması, bilişim suçları ile mücadelede, e-devlet uygulamalarında  çok önemli. Bilişim okuryazarlığı konusunda seferberlik başlatılmalı. Eskiden anne babalar çocuklarını eğitirdi, şimdi çocukların ebeveynlerini eğitmesi gerekiyor. Kamu personeli alımında da bilişim okuryazarlığı standart şartlar arasına alınmalı” diye konuştu. Necdet Ünüvar, raporda sundukları öneriler arasında Bilişim Bakanlığı kurulması olduğunun da altını çizerek, “Bakanlık olamıyorsa, Başbakanlığa bağlı bir Bilişim Ajansı’nın kurulması, bu da olamıyorsa bu dağınık yapının yeniden yapılandırılması gerekiyor” dedi.

Türkiye tarafından üretilmiştir
Bilişim hukukuna haiz hakim ve savcıların yetiştirilmesi gerektiğine de değinen Ünüvar, ülkenin tüm mevzuatının bulut bilişime göre yapılandırılması gerektiğini vurguladı. Prof.Dr. Necdet Ünüvar, “ ‘Türkiye’de üretilmiştir’ söylemi yerine ‘Türkiye tarafından üretilmiştir’i ne kadar çok ürün üstüne koyabiliyorsak, o kadar gelişmiş oluruz” açıklamasını yaptı.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics