e-toplum 10 HAZİRAN 2013 / 08:05

Bilişim pazarı yüzde 10 büyüyecek20 yıllık deneyimi ile sektörün bilgi merkezi İnterpromedya’nın düzenlediği “İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması”nın sonuçları Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer, İndex Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik’in açılış konuşmasını yapacağı davette açıklanacak. Kategorilerinde ilk sırada yer alan şirketlere plaket verilecek gecede Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın da katılımı bekleniyor.
Sektörde önde gelen 1000’i aşkın şirketin veri paylaşımı ile 14 yıldır aralıksız olarak hazırlanan “İlk 500 Bilişim Şirketi” araştırması İnterpromedya tarafından Türkiye’deki bilişim pazarının gelişimini, eğilimlerini ve beklentilerini ortaya çıkaracak.
Kategorizasyonu ve metodolojisinde geçen seneye göre değişiklik yapılmayan “İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması”nda Türkiye Merkezli Üretici, Uluslararası Türkiye Dışı Merkezli Üreticinin Türkiye Temsilcisi, Sistem Entegratörü, Hizmet Sağlayıcı, Telekom Şirketi, Dağıtıcı, Bayi, Perakende Zinciri, e-ticaret şirketi olmak üzere 9 ana kategori bulunuyor. Şirketler aynı zamanda donanım, yazılım ve hizmet gelirlerine göre de sıralanıyor.

Şirketler için hem yurtiçinde hem yurtdışında önemli bir referans kaynağı
Araştırmayla ilgili detaylar paylaşan İnterpromedya Araştırma Hizmetlerinden (i-Research) Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özlem Unan, geçen sene yapılan kategori değişikliğinin ve sektörden gelen talepler doğrultusunda geçen sene uygulanmaya başlanan şirketlerin kategorilerini kendilerinin belirlemesi uygulamasının bu sene de devam ettiğini belirtti.
Araştırma sonucunda pazara yönelik verilerin ortaya çıktığını ancak pazar raporu olmadığının altını çizen Unan, şirketlerin cirolarına göre sıralandığını söyledi ve ekledi: “İlk 500 Bilişim Şirketi araştırması şirketlerin bir önceki yıl yaptıklarına ayna tutuyor. Bu sayede şirketler, kendilerinin ve rakiplerinin pazardaki konumunu görebiliyor. Sonuçlar hem Türkçe hem İngilizce yayımlandığı için yerli şirketler dağıtıcılık alırken önemli bir referans kaynağı oluyor. Araştırma sonuçları aynı zamanda önemli bir satın alma referans kaynağı. BT yöneticilerine ulaştırdığımız İlk 500 Bilişim Şirketi yayını, yöneticilerin satın alma kararlarında önemli rol oynuyor.  Dolayısıyla farklı kategorilerde yer alan şirketler için bu önemli bir pazarlama aracı.”

Yazılım ve donanım sektörü oldukça hareketli
Unan araştırma sonuçları ile ilgili şu bilgileri paylaştı: “Telekom sektöründe önemli değişiklikler yaşanmazken, özellikle yazılım ve donanım sektörlerinde ilk 10’da 2-3 basamak yükselen şirketler olacak. Kategori birincilerinde de değişiklikler var.”
Unan’ın belirttiğine göre, İlk 500 Bilişim Şirketi araştırmasına katılan 2011 yılına göre net satış gelirlerinde büyüme olan şirketlerin ortalama büyüme oranı yüzde 34 iken, düşüş gösteren şirketlerin ortalama küçülme oranı yüzde 17 olarak gerçekleşti. Ayrıca son yıllarda hızla büyüyen yazılım sektörünün yanı sıra bulutla bilişimin yaygınlaşmasıyla hizmet sektöründe de hareketliliğin artacağı öngörülüyor.

CEO’ların gündeminde yine markalaşma var

Yerli ve yabancı tüm şirketler için yeni yatırım kapılarını da açacak olan İlk 500 Bilişim Şirketi Araştırması, katılımcı şirketlerin CEO’larının görüşlerine de yer veriyor. CEO’ların katılımı ile gerçekleştirilen anket ile üst yöneticilerin büyüme beklentileri, hedefleri ve gündemleri açıklanıyor.
Ankete verilen cevaplara göre, bilişim şirketlerinin CEO’larının gündeminde geçen yıl olduğu gibi bu yılda öncelikli konu markalaşma/pazarlama yatırımları ve 2013 yılındaki ekonomik göstergelere göre CEO’ların yüzde 60’ının büyüme hedefleri arttı.
Şirketlerin yüzde 11’i yüzde 50-99 arasında büyürken, tüm sıralamada büyüme gösteren şirket sayısı 298. Buna karşılık bir önceki yıla göre gelirlerinde azalma olan şirket sayısı ise 116. Sıralamaya giren yeni şirket sayısı ise 86.


 

ETİKETLER : Sayı:925

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics