e-toplum 17 ARALIK 2014 / 12:01

Bilişim sektörü hep yükselişte

Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün yaygınlaşmaya başlaması son 20-25 yılın eseri olmasına rağmen tüm yaşamımıza etki eden, lokomotif bir sektör olarak diğer sektörlere de altyapı sağlayan bir sektör olarak varlığını sürdürüyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer

Dünyada 1960-70 arasında ‘elektronik beyin’ tabir edilen ana bilgisayarlar, 1980-90 arasında kişisel bilgisayarlar, 2000’li yılların başında ‘kişisel bilgisayar’ ve internet erişiminin, 2010’dan sonrasında akıllı telefonlar ve M2M iletişimin yaygınlaştığı yıllar oldu. Bugün nesnelerin interneti, her şeyin interneti konuşuluyor. Bütün bunlar aslında çok kısa süreler içinde oldu ancak yaşamımıza o kadar yoğun bir şekilde nüfuz etti ki sanki her zaman bu teknolojiyi kullanıyorduk ve onlar olmasa yaşamımızı sürdüremeyiz. Bu gün dünyada 3 milyar internet kullanıcısı, 7 milyar mobil abone bulunuyor. 2020’de 50 milyardan fazla cihazın erişim şebekesinde konuşacağı öngörülüyor. Akıllı telefon ve tablet kullanımı çok hızlı bir şekilde artıyor. Halen dünyada 3 milyara yakın akıllı telefon ve tablet kullanılıyor. Bireysel ve kurumsal kullanıcılar gittikçe daha fazla oranda mobil internet kullanıyor, ‘bulut bilişim kullanımı’ hızla yaygınlaşıyor. Türkiye’de 2012 ilk çeyreğinden itibaren, 3G abone sayısı, 2G abone sayısını geçti. Bugün 72 milyon mobil abonenin 50 milyondan fazlası 3G abonesidir. Tüm dünyada veri her geçen gün artıyor. Gelecek yıllarda, ‘veri trafiği’ daha da fazla artacak. Verinin depolanması, kullanılması, güvenliğinin sağlanması ve analizi gibi konular günümüzün önemli konuları.

BThaber tüm gelişmelere tanık oluyor

Türkiye’de bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü özellikle son 10 yılda oldukça büyük mesafeler aldı. BThaber’in, tüm bu gelişmelerde tanık olduğunu düşünüyorum. 1000 sayısına ulaşmış olması da takdire değer bir durumdur. BThaber’in bu günlere gelmesinde emeği geçen herkesi kutluyorum. Nice sayılara başarıyla ulaşmasını diliyorum.

 
ETİKETLER : 1000

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics