e-toplum 27 MAYIS 2012 / 11:57

Bilişim sektörü kadın istihdamı için fırsat

Dünya Telekomünikasyon Günü’nde bir araya gelen bilişim sektörünün temsilcileri ve kamu kesimi kadın istihdamının önemine vurguda bulundu.

17 Mayıs Dünya Telekomünikasyon Günü, Tüm Telekomünikasyon ve İş Adamları Derneği’nin (TÜTED) düzenlediği etkinlikle İzmir’de kutlandı. Etkinliğin teması “Bilişim Sektöründe Kadınların Yeri ve Etkisi” oldu.
Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren TÜTED Yönetim Kurulu Başkanı Adil Zafer Müftüoğlu, gerçekleştirilen paneller ve toplantıların bundan sonraki süreçte kadının sektördeki yeri ve etkisinin gelişmesi açısından verimli geçmesini temenni etti.

Bilişim, kadınlar için önemli bir istihdam fırsatı
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım da konuşmasında, “TUİK verilerine göre ülkemizde 16-74 yaş arasında kadınlar arasında internet kullanımı oranı yüzde 35,3, erkeklerde yüzde 54,9’dur” diyerek bu rakamın 2005 yılında erkeklerde yüzde 9.6, kadınlarda 4.33 olduğuna dikkat çekti.
Sektörün hızlı büyümesi karşısında hedeflerin revize edilmesi gerektiğini vurgulayan Bakan Yıldırım, 2023 hedefinin 160 milyar dolarlık bilişim sektörü olduğunun altını çizdi. Bakan Yıldırım, bilişimin kadın istihdamı açısından da çok önemli bir fırsat olduğunu belirterek, özellikle Anadolu’nun birçok yerinde açılan çağrı merkezlerinin kadın istihdamını hızla artırdığını vurguladı.

Yerel yönetimler nedeniyle altyapılar gelişemiyor
BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer ise konuşmasında, son yıllarda sabit ve mobil hatların, özellikle yerel yönetimler nedeniyle gelişemediğini dile getirerek, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın getireceği düzenleme ile bu problemin ortadan kalkacağını belirtti. Ayrıca şirketlerin aşırı rekabet nedeniyle kârlılıklarının azaldığına da dikkat çeken Acarer, gelirlerin artmasına rağmen, harcamaların daha hızlı artması nedeniyle telekom şirketlerini uyardı.
BTK Başkanı, çağrı merkezlerinde gelir odaklı yaklaşımların sakıncalı olduğunu vurgularken, çağrı merkezlerindeki çalışma koşullarının iyileştirilmesi gerektiğinin altını çizdi.
İnternetteki içeriğin güvenliği konusuna da değinen Acarer, güvenli internet profilinin 1 milyon 200 bin abone tarafından kullanıldığına işaret etti. Acarer’in verdiği bilgilere göre, birçok şirket özellikle oltalama saldırılarından korunmak için çocuk profili kullanmaya başladı.
Siber güvenlik konusuna da değinen Acarer, 2011 yılında dünya çapında 117 milyar dolar harcandığına dikkat çekti. BTK Başkanı’nın verdiği bilgilere göre, BT sektöründe istihdam miktarı 2011 yılında yüzde 29 artışla 125 bin 847 kişiye ulaştı. Türkiye’de istihdamın en fazla artış gösterdiği sektör bilişim oldu. 2012 tahminlerindeyse yüzde 20 oranında istihdam artışı bekleniyor. Tüm bilişim sektörü çalışanları arasında kadın çalışan sayısının oranı yüzde 30. Çağrı merkezlerinde kadın çalışan oranı ise yüzde 70’e seviyesinde.

İnternet kullanım oranında kadınlar erkekleri yakalıyor
Açılış konuşmalarının ardından Avea CEO’su Erkan Akdemir, Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv, Türk Telekom CEO’su Gökhan Bozkurt ve Türksat CEO’su Özkan Dalbay’ın katıldığı bir panel düzenlendi. BTK Kurul Üyesi Galip Zerey’in moderatörlüğünde gerçekleşen panelde söz alan konuşmacılar şirketlerindeki kadın istihdamından söz etti.
“2023 Hedeflerine Doğru Sektörde Kadının Yeri” konulu panelde ise moderatörlüğü BTK Kurum Başkan Yardımcısı Deniz Yanık üstlendi. Panel katılımcıları arasında Vodafone Kurumsal Sabit İş ve Yakınsama Hizmetleri Direktörü Dr. Ayşe Ufuk Ağar, Türk Telekom Artvin İl Müdürü Oya Arkadaş, ITU Uluslararası Telekomünikasyon Birliği Uzay Servisleri Departmanı Başkan Yardımcısı Mehtap (Muluk) Dufour, Avea Regülasyon Analizi ve Endüstri İlişkileri Direktörü Ceylan Demir Erdal, Türksat Bilişim Teknolojileri ve İş Geliştirme Direktörü Mustafa Taylan Güvercin ve Turkcell Kurumsal Vatandaşlık Bölüm Başkanı Zeynep Özbil yer aldı.
Yetkilendirme Dairesi Başkanı Elif Özdemir’in moderatörlüğünde, STK temsilcilerinin katıldığı panelde ise konu Sektör Sivil Toplum Örgütlenmesinde Kadının Yeri ve Önemi” oldu. Panelde Türkiye Bilişim Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Arsan, Bilişim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi K. Erman Karaca, Mobil Servis Sağlayıcı İş Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Burak Kır, Tüm İnternet Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Sarp Nebil ve Yazılım Sanayicileri Derneği Başkan Yardımcısı Zeynep Sarılar hazır bulundu.
ETİKETLER : Sayı:873

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics