e-toplum 10 HAZİRAN 2011 / 23:58

Bilişim sektöründe yasal standartlar belirleniyor

TÜBİDER VE TÜBİFED, Sektörvizyon 2011’de yasal standartların oluşturulması konusundaki adımları sektörle paylaştı.

TÜBİDER ve TÜBİFED tarafından geçtiğimiz hafta başında İstanbul’da düzenlenen Sektörvizyon 2011 etkinliğinde, bilişim sektöründeki yasal standartların belirlenmesi ve sektörü geliştirecek bir meslek örgütünün oluşturulmasına yönelik atılacak adımlar konuşuldu.
Açılış konuşmasını yapan TÜBİDER Yönetim Kurulu Başkanı Erkin Fındık, ‘Türkiye Bilişim ve Haberleşme Birliği’ adı verilen proje kapsamında hazırlanan yasa tasarısının, bilişim sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin gerekli yeterliliğe sahip olmasını ve yeterliliğin ölçütü olarak da işletmede sertifikalı veya konusunda eğitim almış en az bir kişinin çalışmasını öngördüğünü söyledi. Fındık, öneri şeklindeki yasa tasarısının; TÜBİDER, TÜBİFED, TÜTED, MOBİSAD, MOBİLAD, TBV, TEDER, TİD ve TESİD üyelerinden oluşan çalışma grubu tarafından, bilişim alanındaki STK’ların görüş ve desteğini de alarak 1 yıllık bir süreçte oluşturulduğunun altını çizdi.
Sektör Birliği Yasa tasarısı sayesinde kurulacak meslek örgütünün sektörde bir güç birliği sağlama ve sektörün haklarını savunma işlevini üstleneceğini açıklayan Fındık, bu yapıyla beraber bayi kanalının en önemli gelir kaynağı olan ancak sektörün genel cirosu içinde sadece yüzde 10’luk bir paya sahip hizmet gelirlerinin artmasının sağlanacağını, hizmet gelirlerinin yükselmesiyle istihdamın da artacağını sözlerine ekledi.
Fındık ayrıca, bu konudaki gelişmeler olarak: Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ve İTO arasında Bilişim Teknolojileri Meslek Standardı Hazırlama İşbirliği Protokolü’nün imzalandığını, MYK’nın ön listeyi kabul ettiğini ve İTO’dan meslek standartlarının yazılarak kendisine verilmesini istediğini söyledi ve bazı mesleklerin standartlarının
yıl sonuna kadar yayınlanmasını planladıklarını belirtti.
Fındık’tan sonra kürsüye çıkan BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer ise bu meslek standartlarının belirlenmesi sürecinin sağlıklı devam etmesi konusunda STK’lara önemli görevler düştüğünü, STK’ların bu işe sahip çıkarak çalışmalara destek vermeleri gerektiğini belirtti.
ETİKETLER : Sayı:825

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics