e-toplum 19 ŞUBAT 2012 / 12:54

Bilişim sektöründeki görünmez güç; 20 yaşında

Türkiye’de bilişim yolculuğunun tanığı, paydaşı, bir anlamda yönlendiricisi, belgeleyicisi ve anlatıcısı olan İnterpro 20 yaşında!

Türkiye’de bilişim yolculuğunun tanığı, paydaşı, yaratıcısı, yönlendiricisi, belgeleyicisi ve anlatıcısı olan İnterpro 20 yaşında!
Türkiye’nin bilişim tarihi düşünüldüğünde, 1989-90 yılları çok hızlı bir gelişim ivmesinin yaşandığı bir dönem olarak bilinir. O yıllardan bugüne uzanan süreçte, bilgi ve iletişim alanının yakınından geçen herkesin aklında yer eden bir isim var ise şüphesiz bu İnterpro’dur. Çünkü Türkiye’nin o yıllardan bu yıllara ulaşan bilişim yolculuğunun tanığı, bir anlamda yaratıcısı, yönlendiricisi, paydaşı, anlatıcısı, belgeleyicisi olmuş bir şirkettir İnterpro.
Kurulduğu yıllarda bilişim sözcüğünün çok dar bir çerçevede kaldığı, anabilgisayar odaları döneminde, bankaların bilgi işlem birimleri, seçkin üniversitelerde sayılı öğretim üyeleri ve iş dünyasındaki muhasebe uygulamaları dışında kamuoyu tarafından pek de bilinmeyen bilişimi, kimilerine göre Türkiye’de icat edendir İnterpro.

Haksız da sayılmaz bu iddia...
1992 yılında kamuoyu tarafından bilinmeyen bilişimin, henüz önemi anlaşılamamış internetin potansiyelini gören vizyoner bakış açısı ile sektörü geliştirmek, tanıtmak ve iletişim platformu kurmak amacıyla Ruşen Yaykın ve Erdem Özel’in yönetiminde 37 ortaklı bir şirket olarak kurulan ve zaman içinde ortak sayısı 53’e çıkan İnterpro, yaptıkları ile sektörün gelişiminin de en etkili paydaşı olmuştur yıllar boyunca... Türkiye’de ilk kez “bilişim” sözcüğü geçen bir fuarı yaratarak bilişimi kamuoyuna mal etmenin ve onu dünyanın en büyük teknoloji fuarlarından biri ile evlendirmenin yanı sıra, kendi vizyoner bakışıyla yarattığı ilkler ile sektörü de ileri taşıyan bir şirket olarak bugün İnterpro 20. yılını kutluyor.
“İnterpro, sektörün büyümesini ön planda tuttu”
İnterpro’nun kurucusu ve İnterpro Yürütme Kurulu Başkanı Ruşen Yaykın’a göre de; İnterpro’nun en önemli yanı; başlangıcından bugüne sektörün büyümesini ön planda tutan yaklaşımı oldu. O yıllarda Türkiye’nin kalkınması için bilişim sektörünün ne kadar önemli olduğunu, kalkınmayı hızlandıran bir sektör olduğunu ve sektörün sağlıklı gelişmesi için ihtiyaç olduğunu görerek İnterpro’yu bir hizmet şirketi olarak konumlandırdıklarını belirten Yaykın, o yılları şöyle anlattı: “Yayınlarımızla, araştırmalarımızla, etkinliklerimizle, bu tanıtım platformlarında var olmalarını, yer almalarını ve kendilerini tanıtmalarını arzu ettik. İnterpro olarak bu yolda gerekli düşünsel ve zihinsel ortamları yarattık bir taraftan da bunları eyleme dönüştürecek tanıtacak belirli kitlelerle köprü kuracak hizmetleri de teker teker gerçekleştirdik. En önemlisi de bunları yaparken; misyonumuzu, katma değeri ve sektörün büyümesini, ön planda tuttuk. Herşey bilmekle başlar diyerek bilgiye ne kadar önem verdiğimizi gösterdik.
Sektörün fikirleri ve uygulamaları ile çok yönlü hizmet eden şirketi olduklarını da belirten Yaykın, “İnterpro olarak yaratıcı ve inatçı ve girişimci olmamız bu süreçte önemli oldu. Zamanına göre devamlı yenilikçi yaklaşımlar sergiledik. Türkiye, yeni teknolojilerle bizim fuar ve etkinliklerimizde tanıştı. Pazarın taleplerine odaklanıp, özgür işler yarattık. 20 yıl sonra var olmanın anahtarı da bu oldu” diye konuştu. İnterpro Yürütme Kurulu Üyesi Erdem Özel de, önemli başka bir noktaya da dikkat çekerek şöyle konuştu: “Sivil toplum kuruluşlarımızda bu çalışmalar gayet güzel yapılıyordu fakat İnterpro’nun farkı düşünceyi eyleme geçirecek profesyonel bir yapısının olması oldu. Bu anlamda sektörün kuruluşları içinde onlarla birlikte çalıştık, işbirliği yaptık, yapıyoruz. İnterpro, bizim sektörümüzdeki sivil toplum örgütlerini besleyecek, destekleyecek gerekli her türlü bilgi ve iletişim ortamını sağlayacak ve sürekliliği olan bir yapı oldu.”

“Yaptığımız her şeyi özgün bakış açısıyla kendimiz yarattık”
Yirmi yıllık süreçte, CeBIT Bilişim Eurasia gibi bir fuarı yaratmanın yanı sıra sektörün ortak görüş ve bilgi alışveriş platformu BThaber, Bilişim Zirvesi, Bilişim 500 gibi
sektörün ihtiyaçları doğrultusunda şekillenen birçok önemli markayı yarattıklarını hatırlatan Yaykın, İnterpro olarak en büyük farklılıklarını ise şöyle tanımladı: “Sektörün ihtiyaçlarını odağımıza alıp onlara uygun ürünler tasarladık. Kendi markalarımızı yarattık. Bunun içinde sektörde 18. yılını kutlayan, sektör temsilcileri tarafından uzun süreli maraton koşucusuna benzetilen BThaber’den, sektörün en önemli etkinliği olan Bilişim Zirvesi’ne, 1992 yılında 500 metrekareden 2006 yılında 27 bin metrekareye çıkardığımız ve 50 kat büyüterek dünyanın en önde gelen uluslararası teknoloji fuarlarından biri haline getirdiğimiz CeBIT Bilişim Eurasia Fuarı’na uzanan farklı markalarımız oldu. Türkiye’nin en büyük fuarları arasına giren CeBIT Bilişim Eurasia’yı 2007 yılında Alman ortaklarımıza devrettik.”

İnterpro, yatırım ve yönetim şirketi olarak yoluna devam edecek
İnterpro’nun en önemli yanının yenilikçi ve öncü olması olduğunun altını çizen Yaykın, yirmi yıla ulaşabilmenin sırrını da “Biz kimseyi taklit etmedik, pazarın taleplerine odaklanıp üzerine özgün işler yarattık. Hizmet ettiğimiz pazarın orijinal taleplerine uygun işler yaptık. Bu bizim varlığımızın, kalıcılığımızın sürekli ve sürdürülebilir olmamızın anahtarı. Bundan yirmi yıl sonra da sürekliliğimizi getirecek bir anahtar olduğunu düşünüyorum” diye açıkladı.
Yaşanan süreçte, İnterpro’nun 2007 yılında bilişim sektörüne hizmet etme misyonunu İnterpromedya’ya devrettiğini hatırlatan Yaykın, önümüzdeki döneme ilişkin olarak da şu değerlendirmelerde bulundu: “İnterpromedya, bilişim sektörüne, işinde bilişim kullanan diğer ilgili sektörlere tanıtım platformları ve farklı hizmetleri ile hizmet vermeye devam ediyor. Ana şirket olan ve yirminci yılına ulaşan İnterpro da, önümüzdeki dönemde gerek bilişim sektöründe gerekse diğer sektörlerde bir yatırım ve yönetim şirketi olarak yoluna devam edecek. Diğer taraftan İnterpro yıllardır Lütfi Kırdar’ın işletmecisi UKTAŞ’ın ortağıdır. Türkiye Bilişim Vakfı, İstanbul Kültür Sanat Vakfı kurucusudur. Geçen yıl kurulan Acmena Teknoloji Yönetim ve Yatırım Hizmetleri A.Ş’nin ortağıdır. Ayrıca şu anda girişimciler ile melek yatırımcı ilişkisini kuran bir şirket olacak Keiretsu Forum İstanbul’un ortakları arasında yer alıyor İnterpro. O da girişimcileri melek yatırımcılarla karşılaştırıp onlara yatırım desteği verecek bir şirket olacak. Şu anda 53 ortağı olan İnterpro da bu farklı başlıklarla hayatına bir yatırım ve yönetim şirketi olarak devam edecek.”

Sektörün gözünden İnterpro!

20 yılda sektörle birlikte büyüyen İnterpro, sektörün ve şirketlerin de pazarda gelişimine katkıda bulunurken, tüm paydaşlara güncel sektör bilgisini aktardı. Sektör şirketleri için de çok önemli bir iş ortağı oldu. Onların gözünden İnterpro da özel bir yer kazandı.
Betül Onat Kora Kurucu Ortak ve Genel Müdür: “İnterpro, sektörün büyümesine ciddi katkıda bulunan, detaylı, doğru bilgileriyle sektörün yegane referans kaynağıdır. İnterpro, “Bilgi Teknolojileri”nin “Bilgi ve İletişim Teknolojileri” olarak genişlemesine destek vermiş ve sektörün 26 milyar dolar büyüklükte bir sektör olarak anılabilmesinin yolunu açmıştır.”
Erol Bilecik INDEX Grup CEO’su:
“İnterpro, Türkiye bilişim sektörünün bugünlere ulaşmasında, sürekli öncü rolü üstlenerek, ülkemizin bilgi toplumuna dönüşümü yolculuğunda en etkili kurumlardan biridir.”
Faruk Eczacıbaşı Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı -Türkiye Bilişim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı:
“Türkiye’de internet kitlelere açılalı 15 yıl oldu. İnterpro, bu süre içinde yeni çağın öncüsü oldu. Gelişmelere ışık tuttu, dünyadaki ve Türkiye’deki gelişmeleri ilgililer için aydınlattı. Bilgi ve iletişim alanının yakınından geçen kimse, zannetmiyorum ki, İnterpro’yu tanımasın. İnterpro için Türkiye’de bilişimi ‘icat etti’ demek abartılı sayılmaz.”
Ahmet Öngün Gantek Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı:
“İnterpro, kurulduğu günden itibaren, sektörümüze son derece kaliteli hizmet veren ve çizgisinden hiç bir zaman ayrılmamış bir kuruluş.”
ETİKETLER : Sayı:859

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics