e-toplum 09 OCAK 2011 / 18:00

Bilişim Vadisi Projesine son nokta

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, KOBİ’lere ek kredi müjdesi verirken, Bilişim Vadisi tartışmalarına da son noktayı koydu.

Bilişim Vadisi Muallimköy’de kuruluyor.
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, 2010 yılını değerlendirmek ve 2011 yılına ilişkin öngörülerini paylaşmak amacıyla Ankara’da Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) ile sohbet toplantısında bir araya geldi. Ergün, KOBİ’lere yönelik bir milyar liralık ek kredi müjdesi verirken, Bilişim Vadisi konusundaki tartışmalara da son noktayı koydu.
Ergün, Bilişim Vadisi’nin nereye kurulacağına ilişkin kamuoyunda tartışmalar bulunduğunun hatırlatılması üzerine, Bilişim Vadisi’nin başlangıç noktasının Marmara Bölgesi olması gerektiğini söyledi. Bilişim Vadisi konusunda atılacak ikinci adımın İç Anadolu Bölgesi, üçüncü adımın da Ege Bölgesi’nde olması gerektiğini belirten Ergün, bunların birbirini takip eden adımlar olacağını ifade etti.
Marmara Bölgesi’nin, İstanbul, Tekirdağ, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa olarak bir bütün halinde bakıldığında, bilişim sektörünün en yoğun kullanıldığı bölge olduğunu anlatan Ergün, Bilişim Vadisi’nin Muallimköy’de, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü’ne tahsis edilmiş olan 4 bin dönümlük bir alanda kurulacağını ve bu alanın yüksek teknoloji için tahsis edildiğini açıkladı. Belirlenen yerin, denize kıyısı olan, tren hatlarının geçtiği, yakınında iki havaalanı bulunan stratejik bir yer olduğunu vurgulayan Bakan Ergün, İç Anadolu Bölgesi’nde kurulacak bilişim vadisinin merkezinin Ankara, Ege Bölgesi’ninkinin de büyük ihtimalle İzmir civarında olacağını ifade etti.
Ergün, Muallimköy’de kurulacak Bilişim Vadisi’nin altyapısını 2011’de tamamlayacaklarını belirterek, “Zaten kuruluş çalışmaları, protokolleri yapıldı. 2011 yılında altyapısını hazırlayıp bilişim şirketlerinden bir kısmının orada başlamasını temin ederiz. Zaten Ankara ve İzmir’le ilgili olarak da diğer teknik çalışmaları da bu arada sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Tekno girişimciler Silikon Vadisi’ne
Tekno Girişim Sermayesi kullanan girişimcilerin ürünlerini nasıl ticarileştirdiklerini de aktaran Ergün, “180 tekno girişimciyi Çırağan Oteli’nde Türkiye’nin ilk 500’ündeki bazı şirketlerle buluşturduk. Onların projelerini tanıttık. Bir kısmı kontak kurdular, şimdi birlikte iş yapanlar var ama onun dışında değişik atmosferlerde başka şirketlerle de biraraya gelenler var” dedi.
Tekno girişimcilerden bazılarını uluslararası piyasalara açmak için Silikon Vadisi’ne göndermeyi planladıklarını da açıklayan Ergün, bu tekno girişimcilerin 3 ay boyunca vadide kalacaklarını hem projelerini geliştireceklerini hem de projelerini Silikon Vadisi’ndeki panellerde, birtakım platformlarda dünya piyasalarındaki büyük şirketlere tanıtacaklarını söyledi. Ergün, KOBİ’lere yönelik ölçek endeksli büyüme kredisi destek programında toplam 2.5 milyar lira olarak belirledikleri kredi hacmini, 1 milyar lira artırarak, 3,5 milyar liraya çıkardıklarını da kaydetti.

Enerjiye 1 milyar doların üzerinde yatırım geliyor

Ergün, şunları söyledi: “Pek çok alanda yatırım planı var. Otomobil yatırımları için de plan yapanlar var. O planların önemli bir bölümünün 2011 yılı içinde gerçekleşeceğini düşünüyorum. Hele 2011’in ikinci yarısından sonra bu yatırımlar daha da artacaktır. Nihayetinde seçim atmosferinde bazı yatırımları, seçim sonrasına bırakabilir yatırımcılar. Çinliler sadece otomobil de düşünmüyorlar başka alanlarda da yatırımlar var. Mesela; ABD’den, Kore’den değişik sektörlerde yatırım yapmayı düşünenler var. Enerji sektöründe bir yatırım var. 1 milyar doların üzerinde bu yatırım. Bu alanda 300 milyon doları aşkın yatırımı başlatacak bir şirket var. Yine 1 milimlik 1,5 milimlik ince saçlarla ilgili bir teknolojik yatırımı planlayan, 500 milyon doların üzerinde bir yatırımla yeni bir teknolojiyi getirmeye çalışan bir şirket var. Bu yıl çok sayıda yerli ve yabancı yatırımcının yatırımlarını hızlandıracağını düşünüyorum.”
ETİKETLER : Sayı:803

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics