e-toplum 05 AĞUSTOS 2014 / 07:28

Bilişimde ‘tasarım’ ödülünü alacak

Türkiye ve bölgenin BT alanında buluşma noktası Bilişim Zirvesi konsepti ile bu yıl 14’üncü yaşını kutlamaya hazırlanan İnterpromedya, bu yılki zirveye farklı bir yarışma konsepti de ekliyor: Design Awards.

Bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Design Awards ile amaç, yeni ve tasarımı ile fark yaratan ürünler üzerine yoğunlaşmak, bir taraftan da teknolojik ilerlemenin gözlemlenmesi için yetkin bir platform oluşturmak.

İnterpromedya Pazarlama Müdürü Neslihan Aksun, Design Awards hakkında bilgi verdi. Buna göre, her yıl yeniliklere evsahipliği yapan ve bu yıl 30 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan ICT Summit NOW Bilişim Zirvesi '14 - Bilişim Zirvesi 2014’ün ilk gününde ilk Design Awards’ın ödül töreni de düzenlenecek. ‘Zirvenin yeniden doğuşu’ mottosuyla, her yıl hayata geçirilen yeniliklere bu yıl Design Awards’ı kattıklarını söyleyen Neslihan Aksun, ‘design’ yani ‘tasarım’ kelimesini temel aldıklarını söyledi. Bunun gerekçesi olarak BT dünyasındaki tüm parçaları bir ‘tasarım eseri’ olarak tanımlamalarını gösteren Aksun, katılım hakkında da bilgi paylaştı.

Yenilikçilik, tüm paydaşlara fayda sağlayacak 

Buna göre yarışmaya bilişim sektöründe faaliyet gösteren üreticiler ve distribütörler, yani ‘ürünün sahibi’ kimliğinde olanlar katılabilecek. “Uluslararası bir BT firmasının Türkiye distribütörü bu yarışmaya katıldığı zaman, aslında Türkiye için özelleştirdiği yazılım veya donanım merkezli bir tasarımı ortaya koyacak” örneğini veren Aksun, bu yönüyle yarışmanın distribütörleri yenilik için motive ettiğine, onların kendilerini yurtdışı merkeze inovatif yaklaşımları ile gösterme fırsatı sunduğuna dikkat çekti.

‘Önemli olan katılmak felsefesi’ ışığında, ödül alınsın veya alınmasın, tüm katılımcılar şık bir katalogda tasarımları ile yer alacak. Bu katalog da zirvede katılımcılara sunulacak. Türkiye’de üretici ve distribütörlerin pazarlamaya hedefledikleri biçim ve kapsamda yaklaşmakta yer yer zorlandığı gerçeğine işaret eden Aksun’a göre bu yarışmada yer almak ve katalogda yaratıcılığını sergilemek, www.zirveodulleri.org sitesinde bulunmak herkes için fayda demek.

Ana başlıklar yazılım ve donanım 

Yazılım ve donanım kategorileri ile, donanım başlığında alt kategoriler katılımı için yarışmacıları bekliyor. Çünkü Aksun’un da dikkat çektiği gibi, her iki başlık da kendi içinde çok farklı türlere sahip. Tasarımı ile fark yaratan yenilikler seçilecek, ama kullanımı geçmişte kalmış ürünler yarışmaya giremeyecek. Bunun yerine, 2014 yılında çıkmış veya 2014 yılında hala satılmakta olan ürünler yarışmada yerini alabilecek.

Bu arada, seçici kurulu oluşturma çalışmaları da dikkatle sürüyor. İletişim içinde oldukları, sektörde tanınan yetkin isimlerin bu yarışmaya sıcak baktıklarını vurgulayan Aksun, jürinin değerlendirme yapacağı kriterler hakkında da bilgi verdi. Öncelik ürünün tasarımı ve teması. Yani teknik detaylardan ziyade, işlevsellik ve tasarım göz önünde bulundurulacak. Ürünün sürdürülebilir olması, güvenilirliği gibi başlıklar da jüri için ön planda olacak. Dolayısıyla teknik bir içerikten önce, yarışmanın ismi gibi tasarım ön planda.

Katılımcının ithalatçı firma, distribütör firma, üretici firma gibi kimliklere sahip olması gerekiyor. Bu yarışmaya katılmak, katalogda yer almak ise tamamen ücretsiz. Bu arada Aksun, seçici jürinin kararlarının ardından, katılımcılara bir unvan ve bu unvanın logosunu teslim edecekleri bilgisini paylaştı. Böylece şirketler, yaratıcılıklarını bu sembolle pekiştirebilecek.
Tasarımda en iyiler halk oylamasına da açık olacak 

Amaç; yeni ve tasarımı ile fark yaratan ürünler üzerine yoğunlaşmak, bir taraftan da teknolojik ilerlemenin gözlemlenmesi için yetkin bir platform oluşturmak. www.zirveoduleri.org adresinde detaylara ulaşılabiliyor. Katılmak isteyenlerin sitedeki katılım başvurusunu en geç 18 Ağustos akşamına kadar yapmaları gerek. Ağustos ayının son iş gününe kadar İnterpromedya, değerlendirme süreci için onlardan ürünleri toplayacak ve jüriye ulaştıracak. İnternet sitesi üzerinden halk oylarına da imkan verilecek. Bu amaçla 18 Ağustos’ta, yani katılım süresi bittikten sonra tüm katılımcıların fotoğrafları çekilecek ve tasarımları ile ilgili bilgiler web sitesine konulacak. Bunun duyurusunun yapılması ile, seçici jürinin yanında vatandaşlar da oyları ile tasarımda yaratıcılığın seçiminde söz sahibi olabilecek.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics