e-toplum 08 ARALIK 2014 / 09:45

Bilişimde Türk ve İngiliz şirketleri buluştu

Birleşik Krallık hükümeti tarafından Türkiye ile ticaret ve yatırımı desteklemek amacıyla iki yıldır yürütülen GREAT kampanyası kapsamındaki Birleşik Krallık Teknoloji Zirvesi İstanbul’da düzenlendi.

Birleşik Krallık Teknoloji Zirvesi’nde, Birleşik Krallık İş, Beceri ve Yenilik Politikaları Bakanlığı ve TÜBİTAK işbirliğinde eş finansman modeliyle oluşturulan ve 5 yıl süreyle yürütülecek olan 8 milyon Sterlin büyüklüğündeki “Newton-Katip Çelebi” fonunun duyurusu yapıldı. Zirvede ayrıca GREAT Startup yarışmasını kazanan girişimciler de açıklandı.

27 Kasım günü yapılan Zirve, Birleşik Krallık Başkonsolosu ve Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı (UKTI) Türkiye, Orta Asya ve Güney Kafkaslar Genel Direktörü Leigh Turner ev sahipliğinde ve Birleşik Krallık Başbakanlığı Türkiye Özel Ticaret Temsilcisi Lord Janvrin ile TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner açılışta yaptığı konuşmada Türkiye’de teknoloji alanında uluslar arası ölçekte büyümeyi hedefleyen çok sayıda teknoloji şirketi bulunduğunu belirterek “Bilgi ve İletişim sektöründe dünya lideri olan Birleşik Krallık, bu alanda devletin sağladığı destek ile Avrupa ülkeleri arasında yatırımcılara en cazip iş ortamlarından birini sunuyor. Birleşik Krallık’ın 58 milyar sterlin büyüklüğündeki bilişim sektörü yılda 930 milyon sterlin tutarında Ar-Ge yatırımı çekiyor. Aralarında Microsoft, IBM, HP, Google, Facebook ve Intel’in de bulunduğu 100.000 BİT şirketine ev sahipliği yapıyoruz” dedi.

Bilişim alanında işbirlikleri gelişecek

Bilişim, teknoloji, yazılım, BT hizmetleri, güvenlik, teknoloji odaklı Ar-Ge gibi alanlarda faaliyet gösteren Türk ve Birleşik Krallık şirket ve kurumlarını buluşturan zirve, bu alanlarda yurt dışına açılmayı hedefleyen Türk şirketleri ile Türkiye ile iş birliği arayışında olan Birleşik Krallık şirketlerini bir araya getiren bir platform oldu.

Birleşik Krallık ile Türkiye arasındaki ticaret ve yatırımı desteklemek amacıyla Birleşik Krallık hükümeti tarafından yürütülen GREAT kampanyası kapsamında Türkiye’deki genç teknoloji şirketleri arasında düzenlenen ‘GREAT Startup’ yarışması sonuçlandı.

Sonuçların açıklanmasının ardından yarışmacı şirketleri ve kazananları kutlayan Birleşik Krallık Başkonsolosu ve Ticaret ve Yatırım Ajansı (UKTI) Türkiye, Orta Asya & Güney Kafkaslar Genel Direktörü Leigh Turner, jürinin son derece başarılı projeler arasında seçim yapmakta zorlandığını belirtti. Turner sözlerini şöyle sürdürdü; “Başvuru sayısının çokluğu ve projelerin niteliği bize böyle bir yarışma düzenlemenin ne kadar yerinde ve faydalı bir karar olduğunu gösterdi. Kazanan girişimciler için şimdi önemli bir fırsat var. Ödül olarak sunulan imkanları en iyi şekilde değerlendirerek işlerini daha da geliştireceklerine, büyüteceklerine inanıyorum. Bu projeler Türkiye ve Birleşik Krallık arasında bilişim alanında işbirliklerinin gelişmesine de katkı sağlayacak” dedi.

 
ETİKETLER : 999

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics