e-toplum 25 NİSAN 2010 / 18:00

BİM yöneticileri Antalya’da buluştu

BİM yöneticileri Antalya'da BİMY seminerinde buluştu. Kamu-özel sektör rekabeti ile ilgili mesajlar verildi.

BİMY Semineri’nde uygulama geliştiricilere destek ve kamu-özel sektör rekabeti ile ilgili mesajlar verildi.
Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından bu yıl 17.si düzenlenen Bilgi İşlem Merkezi Yöneticileri Semineri Antalya’da gerçekleştirildi. 15-18 Nisan günleri arasında gerçekleştirilen etkinlikte; bilişim uzmanlarının hem teknoloji alanındaki gelişmeleri takip edebilecekleri hem de kişisel gelişimlerine fayda sağlayacak oturumlar yer aldı. BİMY’nin açılışında konuşan TBD Başkanı Turhan Menteş, BT hizmet standartlarının oluşturulmasının önemine değinerek, standartların hem bilişim sektörünün hem de proje gerçekleştiren kurumların gelişimine katkıda bulunacağını kaydetti. TÜBİSAD tarafından hazırlanan BTpoda çalışmasını TBD olarak her ortamda desteklediklerini kaydeden Turhan Menteş, “Uçtan uca eklenebilen büyük projeler artık kamuda konuşulmuyor. Bilişimciler olarak bizlerin de büyük projeleri ortaya koymamız gerekiyor. Öte yandan kamu – özel sektör rekabeti son dönemlerde daha fazla gündeme gelmeye başladı. Bu konuda özel sektörün dışarıda bırakılmasını doğru bir yaklaşım olarak görmüyoruz” diyerek sözlerini bitirdi.
Etkinliğin ana sponsorları arasında yer alan Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir de konuşmasında, m-ticaret, m-eğlence, m-ödeme gibi alanların sadece tüketici tarafında değil, kurumsal yapılara da önemli avantajlar sunduğunu belirtti.
BTK İkinci Başkanı Galip Zerey de yerli yazılım şirketlerini destekleyici çalışmalarda bulunduklarını belirterek, WiMAX lisanslandırması aşamasında lisans alacak kuruluşlara yerli yazılım şirketleri ile de birlikte çalışma gibi şartlar getireceklerinin altını çizdi.

Kamu ve özel sektör rakip olmamalı

BİMY’nin açılışına Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile BTK Başkanı Tayfun Acarer de katıldı. Yıldırım, kamu ve özel sektörün birbirlerine rakip olmadıklarını, birlikte çalışmaları gerektiğini yoksa bilgi toplumu olma yolunda önemli adımların atılamayacağını, kamunun özel sektörden yararlanması gerektiğini vurguladı. Oturumlarda ele alınan konulardan bir tanesi ise güvenlikti. BT’de Güvenlik ve Hizmet Yönetimi oturumunda ITIL yaklaşımı, ISO 27001 güvenlik yönetim sistemi, web uygulamalarının güvenliği konuları ele alındı. Sanayiden Akademiye Geri Bildirim oturumunda ise üniversitelerin bilgisayar mühendisliği bölümlerinin yetkilileri, bu konudaki görüşlerini dile getirdi. Etkinlik kapsamında ayrıca gelecekte ağ, insan bilgisayar etkileşimi, geleceğin teknolojileri ve toplumsal etkileri konularının ele alındığı Gelecek Eğilimleri Paneli ile Sosyal Ağlar Paneli de gerçekleştirildi.
ETİKETLER : Sayı:768

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics