e-toplum 22 EYLÜL 2014 / 11:08

Bir çekim gücümüz olmalıSinerji Türk Kurucusu Abdullah Raşit Gülhan, Türkiye’yi gelişmiş ülkeler arasında saygın bir konuma ulaştırmak için el birliği, güç birliği yapmamız gerekliliğine vurgu yaptı.

Kurumdan, coğrafyadan bağımsız olarak, tüm sektör mensuplarının birbirlerini tanımalarına, aralarında yakın iş birliği olanağı oluşmasına imkân sağlamak, iş birliği için temel gereklilik ve en önemli değer olan insan kaynağını oluşturmak misyonuyla yola çıkan Sinerji Türk, Türkiye gibi bir coğrafyanın tek sektörle kalkınamayacağı inancını taşıyor. Abdullah Raşit Gülhan, Türkiye’nin potansiyelini gördüklerini aktararak “2004 yılında yurt içi ve yurt dışından olmak üzere sektörden 830 kişiye iş birliği mekanizması kurarak ülkemize nasıl yardımcı oluruz sorusunu sordum. Aldığım cevaplardan elde ettiğim bilgilerden Sinerji Türk’ü kurdum. Sinerji Türk, 2006 yılında fikren, 2008’de fiilen hayata geçmiş oldu. 2012 yılında da vakıf haline geldi. 94 ülkede 276 bin yurtdaşımıza e-posta yolluyor, onlarla alışverişte bulunup STK olarak Türkiye’nin muassır medeniyetler seviyesine çıkmasına katkı sağlıyoruz. Tamamıyla bağımsız ve bağlantısız, Türkiye’ye hizmet etmek isteyen gönüllü bir kuruluşuz” şeklinde konuştu.

Tüm insan kaynakları Türkiye’nin kalkınması için…

Türkiye’ye katkı sağlamanın tek sektörle mümkün olamayacağını yineleyen Gülhan, “Hedefimiz Türkiye’yi ilk 10’a sokmak, Sinerji Türk de hükümetin bu vizyonu çerçevesinde çalışıyor. 8 sektörü kendimize hedef olarak belirledik: İlki, telekomünikasyon ve bilişim, ikincisi savunma, uzay ve havacılık, diğerleri ise enerji, sağlık teknolojileri, otomotiv, nanoteknoloji, gemi inşaat ve endüstriyel tasarım. Endüstriyel tasarımın da çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Olmazsa olmazlardan. Bu noktada markalaşma da çok önemli. Türkiye’de bu kavranamıyor, sanayicilerimiz çok ilgi göstermiyor. OSTİM burada devreye giriyor, farklı ve vizyoner bir yapı içerisinde çalışmaları mevcut. Biz bu alanlarda, hem yurt içi hem de yurt dışındaki insanlarımız ve şirketlerimiz, akademisyenlerimiz, profesyonellerimiz arasında köprüler oluşturmak istedik. Bu köprüyle, tüm insan kaynaklarını Türkiye’nin kalkınmasına kanalize edelim istiyoruz. Üye ve kurucuların katkılarıyla Sinerji Türk Vakfı iç kaynaklarını kullanıyor. Gönüllü çabalarla bir yere kadar hizmetleri sürdürüyoruz. AB prolejeri, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı projeleri hazırlıyoruz. Bu hizmetleri daha da güçlü bir şekilde yapmaya çalışacağız” dedi.

Anlamlı iş mekanizmaları oluşturulmalı

Gülhan, yaptıkları etkinliklerin çalışmaları içinde çok önemli yer tuttuğunun ama hedefleri için bir araç olduğunun altını çizerek şunları kaydetti: “Hedefimize koştuğumuz yolda başka hizmetler de sunmak istiyoruz. Savunma Sanayi Müsteşarlığı başta olmak üzere Sinerji Türk’e ilgi gösteriliyor. Savunma sanayinden gördüğümüz ilgiyi ne yazık telekomünikasyon ve bilişim sektöründen göremiyoruz. Büyük operatörlerimiz bu işe yeterince ilgi göstermiyor. Analizini de doğru yapmak gerek. Bu sektörün serbestleşmesi için riskler almış bir kişiyim. Farklı bir şeyler yapmamız gerekiyor. Daha anlamlı iş mekanizmaları oluşturmalıyız. Bunları oluşturmak için kaynak yaratmak gerekiyor.”

2016’da etkinlikler yurt dışına taşınıyor

Hedeflerinin Sinerji Türk’ü büyütmek olduğunu söyleyen Abdullah Raşit Gülhan, etkinliklere devam edeceklerini de ifade etti. Gülhan, şunları kaydetti:

“Yurt dışında temsilcilikler oluşturmak istiyoruz. Bunun için bürokratik işlemlerimizi yaptık, sonuçlarını bekliyoruz. Dünyanın her teknoloji merkezinde Sinerji Türk’ün gönüllü temsilcileri olacak. Türkiye’den profesyoneller ile Türkiye arasındaki köprüyü güçlendirip insanlarımızın daha müreffeh olması için hep beraber katkı sağlayacağız.. 2016’da etkinlikleri yurt dışında yapmayı planlıyoruz, hazırlıklarımızı yapıyoruz. Belirlediğimiz 8 sektörde, sektörlerarası mekanizma içinde, kamu kuruluşları, araştırma merkezleriyle toplanarak, yurt dışındaki insanlarımızla buluşalım istiyoruz. Oradaki Türklerle buradaki şirketler arasında doğru mekanizmaları oluşturmayı arzu ediyoruz.”

“Yurt dışındaki arkadaşlarımız cari veya teknolojik olarak muazzam çalışmalar yapıyorlar. Türkiye’de de öyle. Birbirimize katkı sağlamamız, hepimiz için yukarı yönlü bir çekim gücümüz olması gerek. Birlikte büyüyüp zenginleşelim. Beyin göçümüzü beyin gücümüze dönüştürelim. Pek çok başarı hikayemiz var. Çabalarımızı sürdüreceğiz” diye Gülhan, Atatürk’ün “Hiç durmamak üzere yola çıkanlar asla yorulmazlar” sözünü hatırlatarak konuşmasını tamamladı.

 
ETİKETLER : 989

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN