e-toplum 26 KASIM 2012 / 15:00

Bir milyon robot

Çin’deki “işçi şehri fabrikası” Foxconn, intihar etmeyecek, zam istemeyecek, sosyal sorunlar çıkartmayacak “yeni işçi”lerine kavuşmaya başladı: 10 bin robot. Yıl sonuna kadar 20 bin robot daha.
Hedef, inşallah işçilerden “kurtulup,” bütün işleri robotlara devretmek. Bunun için 3 yıllık bir geçiş süresi düşünülmüş. Foxconn’un çalıştırdığı 1.2 milyon (milyon!) işçinin yerini bu robotlar alacak. Şirketin sadece Çin’de 9 şehirde 13 montaj tesisi var. Dünya medyasına en çok yansıyan, 3 kilometre kare alana yayılan Longhua tesisinde kaç kişi çalıştığı bir “efsane.” Tahminler var sadece: 230 binden başlıyor 450 bine kadar çıkıyor. Bir orta boy şehir nüfusu.
Bütün bu insanlardan kurtulmak için kendi robotunu üretmeye başladı Foxconn. Ve en uygun ismi verdi: Foxbot.
Foxconn, sadece Apple’ın ürettiği parçaları bir araya getirmiyor. iPhone, iPad, iPod v.b. montajı en bilineni ama; Kindle, PlayStation, Xbox v.b. de burada monte ediliyor. Deyim yerindeyse karınca yuvası veya arı kovanı gibi çalışan tesisteki “ortaçağ” koşulları yüzünden intiharlar oldu. Bu, özellikle Apple’ın “şurup-şeker” imajına uymayan bir halkla ilişkiler sorunu yarattı. Durup dururken insan hakları falan gibi konularla anılmaya başlanddı. Apple, çareyi, Foxconn’daki koşullara bakması için bir denetim şirketini görevlendirmekte buldu.
Foxconn’un Japonya, Hindistan, Brezilya, Macaristan, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Malezya, Meksika’da da montaj tesisleri var. Dünyada tüketici elektroniği montajının yüzde 40’ını yapıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN