e-toplum 22 NİSAN 2012 / 11:37

Bir partiden, çok partiye

Avrupa Korsan Partileri, 2014 Avrupa Parlamentosu seçimlerine ortak stratejiyle katılma kararı aldı. Geçtiğimiz hafta sonunda Prag’da yapılan ilk Avrupa Kongresi’nde Hırvatistan ve Yunanistan Korsan Partileri de Uluslararası Korsan Partileri Birliğine (PPI) kabul edildi. 60 kadar ülkede resmi Korsan Parti veya resmi olmayan benzerleri var.
Avrupa icadı olan Korsan Parti, okyanusu aşarak ABD’ye de uzanmaya başladı. Orada bu tür ilk oluşum, Massachusetts’de yeni ortaya çıktı. Avusturya Korsan Partisi Innsbruck’teki yerel seçimde ilk kez bir üyelik kazandı.
Oysa İsveç’te 2006’da kurulduğunda Korsan Partisi (Piratpartiet) şaka zannedilmişti. Çünkü normal bir partiye benzemiyordu. Yok efendim, internet bağımsızlığıymış, yok efendim, sansür olmazmış falan. Bu ilkelerle parti mi olurmuş?
Büyük lokma ye, büyük konuşma... İsveç Korsan Partisi, 2009 Avrupa Parlamentosu seçiminde yüzde 7 oy aldı. Ve parlamentoya iki üye soktu. Bugün, Almanya’daki Korsan Partisi, anketlerde üçüncü parti artık.  Yıkıcı inovasyon sadece imalat sanayiinin, şirketlerin konusu değil. Siyasette de yıkıcı inovasyon elbette mümkün. Tarihte örnekleri çok. Şimdi Korsan Parti de böyle işte. Ve en olmadık işi de yaptılar: İsveç’te internette veri paylaşımını devlete “din” olarak kabul ettirdiler.
Ama nasıl ki her inovatif fikrin ille ürüne/hizmete dönüşmesi mümkün olamıyorsa, “düzen/sistem” de Korsan Parti’yi parlamenter sisteme sokmayabilir. Almanya gibi bir demokraside bu, nasıl olur bilmiyoruz. Çünkü geçen Eylül’de Berlin’deki eyalet meclisi seçiminde 15 milletvekili kazandılar. Mart’ta Saarland eyaletinde 4 milletvekili çıkarrtılar. Gelecek ay, en kalabalık eyalet (en çok Türkün yaşadığı) Kuzey Ren Vestfalya (tam Türkçesiyle!) ve Schleswig-Holstein’da eyalet seçimleri var. Bakalım oralarda ne olacak?
Almanya Korsan Partisi, anketlerde yüzde 13 oranını yakaladı. Ünlü Yeşiller Partisi, yüzde 11’le geride kaldı. Korsan Parti, tam anlamıyla Web 2.0 yaşam biçimine uygun bir tavır içinde. Facebook türü iletişime açık bir kuşağa hitap ediyor. Bu özelliği nedeniye Korsan Parti, sanki jenerik bir oluşum oldu. Facebook nasıl ki küresel bir oluşum, Korsan Parti de öyle görünüyor. Ulusal sınırlar içinde Web 2.0 türü iletişimle ilerleyen parti, dünyada da aynı yöntemle ilerliyor.
Bu arada, Hollanda Korsan Partisi ile Hollanda Eğlence Sektörü Telif Haklarını Koruma Vakfı  (BREIN) itişmeye devam ediyor. BREIN, yasadışı paylaşımcı BitTorrent’i kapattırma davası açarken, Korsan Parti de BitTorrent’i başka bir adrese “kaçırarak” karşılık verdi. “Mahkeme, özel bir lobinin çıkarları için ulusal interneti filtreleyemez” diyerek. Dünyada ilk kez bir siyasal partinin, “korsan gibi” davrandığına tanık oluyoruz.  Eh, adına uygun herhalde?
ETİKETLER : Sayı:868

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics