e-toplum 18 ŞUBAT 2013 / 08:07

Björk, Kickstarter’sız kaldı

İzlandalı “öte dünya sesli” sanatçı Björk, 2011’de yayınladığı Biophilia (Yaşam Sevgisi) albümünü müzik-fen eğitimi amaçlı açık kaynaklı bir eğitim uygulamasına dönüştürmek için Kickstarter’da başlattığı fon arama girişiminden vazgeçti.
Björk, 600 bin dolar istiyordu. Bu parayla, zaten iPad/iPhone uygulaması mevcut olan Biophilia’yı -özellikle- New York’ta yoksul ve fırsat eşitsizliği mağduru çocukların müzik-fen eğitiminde bir araç olarak kullanacaktı. Bugüne kadar bu konuda gönüllü çalışmış öğretmenlere de bir ödeme yapacaktı.
Kickstarter’da projesini açıkladıktan sonraki ilk 24 saatte 15 bin Dolar katkı sağladı. ABD’den 159 kişi Björk’ün projesine destek verdi. Ama ne tuhaf ki katkı 15,370 dolara ulaşınca durmuş. Daha da artmamış. Bunun üzerine Björk, girişimden vazgeçmiş. Haber, ajanslara “Björk, 565 bin dolar eksik kaldı” diye yansıdı.
Oysa proje hoştu: New York’un en vazgeçilmez ikonik binalarından, yüksek yüksek binalar arasında tek katıyla bücür kalan New York Kamu Kitaplığı aracılığıyla bu Temmuz’da şehrin -göreceli- yoksul bölgelerinde 3-11 yaş grubu için Biophilia “dersleri” başlayacaktı. Ayrıca, New York’a özgü bir başka hoşluk olan Manhattan Çocuk Müzesi de projeye katılıyordu. Temmuz-Aralık arasında Björk’ün müziği eşliğinde çocuklar dünyanın ritmi, ayın etkileri, okyanuslarda med-cezir, dünyanın tektonik hareketleri (depremler) gibi konularda uygulamalı ders görecekti.
Olamadı. Belki şimdilik... Björk, bu çok özgün projesiyle her halde ortada kalacak değil? Etrafındaki iş geliştirme uzmanları, ona başka formüller önerecektir.
ETİKETLER : Sayı:909

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics