e-toplum 13 MAYIS 2013 / 08:04

BM, katil robotlara karşı

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu tarafından hazırlanan bir raporda, “ileri yapay zekalı özerk robotların kullanımı dünya çapında yasaklanmalı” denildi. “İnsanlığımızı Unutmak” başlıklı 50 sayfalık raporda, insansız hava araçlarını (İHA) uzmanların yönettiği, ancak daha ileri teknolojiyle donatılmış özerk araçların (robotların), “kararları kendilerinin aldığı” vurgulandı. Bunun, insanlık için bir tehdit oluşturduğu savunuldu.
Raporun kamuoyuna açıklanmasıyla eş zamanlı olarak, uluslararası bir işbirliğiyle “Katil Robotlara Hayır Kampanyası” Londra’da 2 Mayıs’ta başlatıldı. Kampanyaya İnsan Hakları Gözlem Grubu (Human Rights Watch) ve Harvard Hukuk Okulu Uluslararası İnsan Hakları Kliniği (Human Rights Clinic) öncülük ediyor. BM Raporu da bu iki kuruluşun desteğiyle hazırlandı.
Böylece, tarihte, ileri teknolojinin “zararlarına” karşı yeni bir itiraz kampanyası daha ortaya çıkıyor. Ancak bu seferki kampanya, Birleşmiş Milletler’in koruması altında: BM Genel Kurulu 2013 sonbaharında bu konuyu ele alacak. Pakistan, Çin ve Rusya’nın talebi var zaten.
Pakistan, ABD’nin, Afganistan’a yönelik İHA saldırılarını Pakistan’dan yönettiği, ve ayrıca Pakistan içinde de bu saldırıları yaptığı gerekçesiyle BM’e şikayette bulunmuştu.
İnsan Hakları Gözlem Grubu’na destek vererek Londra’daki etkinliğe katılan 1997 Nobel Barış Ödülü sahibi Jody Williams, “Günlük hayatımızda ne yapacağımızı makinelere sormuyoruz. Savaşta da kararı, makineler veremez” diyerek konuyu özetledi.
“Ölümcül Özerk Robotlar (Lethal Autonomous Robotics) denilen yeni tür İHA’lar görsel çözümleme yapıyor. M2M iletişimle, başka İHA’larla “konuşuyor.” Bulut bilişim kullanarak, insana gerek kalmadan, ateş açma “kararını” kendisi otomatik veriyor. Bu yeni İHA’larda kullanılan ileri yapay zeka, belli bir senaryo uyarınca, belli hedeflere otomatik saldırı yaptırıyor.
ABD’nin Phalanx, İngiltere’nin Taranis, İsrail’in Harpy, Güney Kore’nin SGR diye bilinen bu tür sistemleri gizli falan değil. YouTube’da filmleri var.
Afganistan’da ABD’nin İHA harekatının hesabını tutan Araştırmacı Gazeteciler Bürosu (Bureau of Investigative Reporters) 2004-2013 arasında 316’sı Obama döneminde, toplam 368 saldırı yapıldığını, 3,533 kişi öldüğünü açıkladı. Bunların 884’ü sivil, 197’si çocuk. 1,472 yaralı var.
Bu hesapla şu denilmek isteniyor: İnsan kararı olmadan hareket eden bu robotlar, belki hedeflerini vuruyorsa bile, bazı önemli ayırımları yapamadıkları için o hedefin yanı sıra, masumları da öldürüyor. Bu, kabul edilemez.
ETİKETLER : Sayı:921

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics