e-toplum 23 TEMMUZ 2015 / 13:38

Bodrum’da ‘Akıllı Şehirler ve Sanat’ tartışıldı

Novusens Akıllı Şehirler Enstitüsü ve Artı Mavi Danışmanlık tarafından düzenlenen ‘Akıllı Şehirler ve Sanat’ temalı özel etkinlik, Bodrum’da Atölye Dut Ağacı’nda 27 Haziran tarihinde gerçekleştirildi.

Ülkemizde, çoğunlukla sadece ‘ileri teknoloji’ olarak algılanan ‘Akıllı Şehirler’ kavramının aslında, bütünleşik çözümlerle, vatandaşın yaşam kalitesini artırmayı amaçlayan ‘insan odaklı’ bir kavram olduğunun, teknolojinin sadece bir enstrüman görevi gördüğünün vurgusunun yapıldığı ‘Akıllı Şehirler ve Sanat’ etkinliğine; Bodrum’dan kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve üniversite temsilcileriyle sanatçılar katıldı. Etkinlikte; ‘Akıllı Şehirler’ kavramı içinde ‘Kültür ve Sanat’ boyutunun ne kadar önemli, birleştirici ve soluk aldırıcı olduğu, deneyimli konuşmacılar tarafından detaylı bir şekilde ele alındı. Bu açıdan Türkiye’de bir ilki oluşturan etkinliğin ev sahipliğini ressam Dilek Uslu’ya ait ‘Atölye Dut Ağacı’ yaptı.

‘Akıllı Şehirler ve Yaratıcı Şehirler’ bağlantısı irdelendi

Novusens İnovasyon ve Girişimcilik Enstitüsü Kurucu Ortağı ve Novusens Akıllı Şehirler Enstitüsü Kurucu’su olan Berrin Benli’nin moderatörlüğünde gerçekleştirilen etkinlikte Benli, ‘Akıllı Şehirler’ kavramının ülkelerin ‘Sürdürülebilir Kalkınma’sında ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayarak “ ‘Akıllı Şehirler’, vatandaşlarına sürdürülebilir, refah seviyesi yüksek ve katılımcı bir gelecek sunmak için etkin olarak bütünleştirilmiş sayısal ve beşeri sistemlerden oluşuyor. Çok geniş bir kapsamı olan ‘Akıllı Şehirler’ aslında şemsiye bir kavram; içinde ‘Bilgi ve İletişim Teknolojileri’, ulaşım, enerji, çevre, telekomünikasyon, sağlık, su, atık, eğitim, güvenlik, finans gibi bileşenleri barındırıyor” şeklinde konuştu. Benli, Novusens’in ‘Akıllı Şehirler’ alanında ne gibi çalışmalar gerçekleştirdiğini ve planladığını da paylaştı. Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı ise, ‘Yaratıcı Şehir’ kavramını anlatarak dünyadan çeşitli örnekler eşliğinde, ‘Akıllı Şehirler ve Sanat’ ilişkisinde çok önemli bir yere sahip olan ‘Akıllı Şehirler ve Yaratıcı Şehirler’ bağlantısını irdeledi. Bilintur Yönetim Kurulu Üyesi Orhan Hallik, bir şehrin değerini müzelerinin nasıl artırdığını dünya müzelerinden örneklerle sundu. Sanatçılardan gelen çeşitli öneriler hep birlikte tartışıldı ve değerlendirildi. Kapanış bölümünde ise, Artı Mavi Danışmanlık’ın Kurucusu Akınsal Akıncı, şehirlerin markalaşması konusunu gündeme getirerek dünyada markalaşma konusunda başarılı olmuş şehirlerin öykülerinden örnekleme yapıp sanatçıların şehirlerin markalaşması konusunda rollerinin önemine dikkat çekti. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi olan flüt sanatçısı Nihan Atalay’ın da flüt dinletisi gerçekleştirdiği etkinlik, katılımcılar tarafından büyük beğeniyle karşılandı. Etkinlik; konuyu özümsemesi ve içselleştirmesi, yakın ve orta vadede, Bodrum’un daha yenilikçi, planlı, sistematik, ‘Kültür ve Sanat’ bileşeniyle örülmüş, akıllı çözümler üreten, sürekli yaşayan vatandaşlarının, yerli ve yabancı turistlerinin, içinde yaşamaktan mutluluk duyacağı, uluslararası markalaşmış bir şehir olması yolunda atılacak etkili bir adım oldu.

 
ETİKETLER : 1031