e-toplum 02 TEMMUZ 2012 / 10:55

Borsa ayarlı içki

New York’un en şık ve tarihi otellerinden Waldorf Astoria’daki “Boğa ve Ayı Restoranı” (Bull&Bear), günün sonundaki hisse senedi borsası indeksine ayarlı içki servisi yapıyor. Boğa, hisse senedine “saldıran,” ayı ise daha temkinli ve hesapçı olan yatırımcıları temsil ediyor.
Borsa ne kadar düşmüşse, içkide o kadar indirim. Ama, borsa ne kadar yükselmişse, içkide o kadar kaldırım yok.
Borsada her yüzde 1 oranında düşüş, bazı kokteyllerde 1 Dolarlık bir indirim sağlıyor. Meraklısına, bu kokteyllerin isimleri: Strawberry Caipirinhas. Silver Coin Margaritas. Old “Waldorf” Fashioneds.
Normal fiyatları 14-15 Dolar. Ama borsanın durumuna göre daha ucuzlayabilir. Borsadaki hisse kayıplarına üzülenlere, kısa vadeli alkolik bir teselli armağanı.
Bir koşul var: İndirimden yararlanmak isteyenler, Bull&Bear’i “sevdiklerini” Facebook’ta ilan edecek. Ve twitter’dan da burayı “izleyecek.” Böylece, sosyal medyada Bull&Bear’in ismi (ve şanı) yürüyecek.
Borsayla ilgisi olmayanlar ne olacak peki? Hisse senetlerini izlemeyenler için salonun bir köşesinde indeks levhası, plazma şeklinde duruyor. Oraya bakarak durumu öğreniyorsunuz.
Bull&Bear’deki uygulamanın bir benzeri Londra’daki Belçika lokantası Belgo’da var. Ama, amacı farklı: Londra’da akşamları tiyatro ve operalar 19.30’da başlar. Akşam yemeğine bu saatten önce çıkmak adettir. Belgo, Pazartesi-Cuma arasında saat 15-18.30 arasında, bazı yemeklerin fiyatını “erken gel, geldiğin saate göre öde” sistemiyle ayarlıyor. Saat 17’de geldiysen, 5 Sterline... Saat 18’de geldiysen, 6 Sterline aynı yemeği yiyorsun. Böylece Belgo, erken saat-hızlı servis-daha ucuz formülüyle sürümden kazanıyor.
ETİKETLER : Sayı:878

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics