e-toplum 02 TEMMUZ 2012 / 10:55

Borsa ayarlı içki

New York’un en şık ve tarihi otellerinden Waldorf Astoria’daki “Boğa ve Ayı Restoranı” (Bull&Bear), günün sonundaki hisse senedi borsası indeksine ayarlı içki servisi yapıyor. Boğa, hisse senedine “saldıran,” ayı ise daha temkinli ve hesapçı olan yatırımcıları temsil ediyor.
Borsa ne kadar düşmüşse, içkide o kadar indirim. Ama, borsa ne kadar yükselmişse, içkide o kadar kaldırım yok.
Borsada her yüzde 1 oranında düşüş, bazı kokteyllerde 1 Dolarlık bir indirim sağlıyor. Meraklısına, bu kokteyllerin isimleri: Strawberry Caipirinhas. Silver Coin Margaritas. Old “Waldorf” Fashioneds.
Normal fiyatları 14-15 Dolar. Ama borsanın durumuna göre daha ucuzlayabilir. Borsadaki hisse kayıplarına üzülenlere, kısa vadeli alkolik bir teselli armağanı.
Bir koşul var: İndirimden yararlanmak isteyenler, Bull&Bear’i “sevdiklerini” Facebook’ta ilan edecek. Ve twitter’dan da burayı “izleyecek.” Böylece, sosyal medyada Bull&Bear’in ismi (ve şanı) yürüyecek.
Borsayla ilgisi olmayanlar ne olacak peki? Hisse senetlerini izlemeyenler için salonun bir köşesinde indeks levhası, plazma şeklinde duruyor. Oraya bakarak durumu öğreniyorsunuz.
Bull&Bear’deki uygulamanın bir benzeri Londra’daki Belçika lokantası Belgo’da var. Ama, amacı farklı: Londra’da akşamları tiyatro ve operalar 19.30’da başlar. Akşam yemeğine bu saatten önce çıkmak adettir. Belgo, Pazartesi-Cuma arasında saat 15-18.30 arasında, bazı yemeklerin fiyatını “erken gel, geldiğin saate göre öde” sistemiyle ayarlıyor. Saat 17’de geldiysen, 5 Sterline... Saat 18’de geldiysen, 6 Sterline aynı yemeği yiyorsun. Böylece Belgo, erken saat-hızlı servis-daha ucuz formülüyle sürümden kazanıyor.
ETİKETLER : Sayı:878

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN