e-toplum 12 AĞUSTOS 2012 / 14:55

Brad’ın inşaatı bitiyor

2005 Katrina Kasırgası’nın, New Orleans’ta haritadan sildiği bölgeyi yeniden iskana açmak için Brad Pitt’in yaptırdığı ilk evler bitti.
İşin medyatikliğini bir miktar daha artırmak amacıyla star mimar Frank Gehry’nin evi “ilk” bitenlerden oldu.
Dünyaca ünlü mimar Frank Gehry’nin koskoca Amerika’da yaptığı ev sayısı sadece 22. Bu “nadirlik” nedeniyle New Orleans’taki evi daha da haber değeri kazanıyor.
165 metrekare dubleks evin 50 metrekarelik terası yağmura karşı tamamen izole edildi. Büyük pencereli, ferah bir ev oldu.
Kasırga ve selde yok olan bir bölgeyi, Brad Pitt ve Angelina Jolie’nin “Düzgün Yap Vakfı” (Make It Right Foundation) 150 tane ev yaptırmak amacıyla 2007’de harekete geçti. Vakıftaki “beyin”, mimariye meraklı olan Pitt.
• Evlerde yenilikçi mimari ve mühendislik kullanılıyor. Örneğin, “Yüzer Ev” tipinde, eğer bir gün New Orleans’ı yeniden sel basarsa, bu ev, yerden 3 metre yukarıya doğru kalkacak ve “yüzecek.” Prefabrik bir şasi üzerine inşa edildi. Ev, demir atmış bir şamandıra gibi.
• Başka evler, yerden 3 metre yüksekte kazıklar üzerine kuruluyor.
• Güneş enerjisiyle ısıtma-soğutma-elektrik üretimi, artık “doğal” uygulamalar. Bunların yenilikçi hali bile kalmadı artık.
• Her evde çatıya çıkmak için kolay kullanılan merdiven olacak. Katrina’da, evi basan selin yükselmesi üzerine tavan arasına çıkanlar, çatıya çıkamadıkları için, boğularak ölmüştü.
• Her eve sıcak havalarda serinlik sağlayacak mimari çözümler sağlanıyor.
•  Mümkün olan her yerde her şekilde doğada çözünür materyal kullanılıyor.
ETİKETLER : Sayı:884

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics