e-toplum 27 KASIM 2011 / 13:23

Büyük veriye hükmedin

Bu yıl beşincisi gerçekleştirilen etkinlikte konuşmacılar gün geçtikçe artan kurumsal veriyi farklı birimlere bölmeden, tek bir platformda konsolide etmenin sağladığı faydalar ve getirdiği rekabet avantajı ile ilgili bilgileri paylaştı.
Teradata müşterilerinin deneyimlerini paylaştığı ve Teradata uzman danışmanlarının da konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte spor yorumcusu Rıdvan Dilmen de büyük veriyi bir futbol adamının gözünden değerlendirdi.
Etkinlik sonrası görüşlerini aldığımız Teradata Ülke Müdürü Gamze Aydın, “Günden güne daha da karmaşık hale gelen ve büyüyen veri hacmi kurumların iş yapış biçimlerini önemli oranda değiştirdiğini belirtti. Aydın, “Bugün kurumların sahip olduğu veri miktarı, birkaç yıl öncesine kıyasla çift haneli rakamlarda artış kaydetmiş durumda. Bu denli büyük hacimli ve karmaşık veriyi depolamak ve anlamlı hale getirerek verimlilik artışı sağlamak ve rekabet edebilmek için ise bu büyük veriye tam anlamıyla hükmetmek gerekiyor” dedi.

Toplam sayısal veri 2020’de 35 ZettaByte
2020’li yıllarda toplam sayısal verinin 35 ZettaByte olmasının beklendiğini ifade eden Aydın, “Nasıl ki kişisel hayatlarımızda iki üç disket veya birkaç CD’ye sığan bilgilerimiz artık 1 TB’lık yüksek kapasiteli disklere zor sığar hale geldiyse, kurumlar da bu devasa hız ve çeşitlilikte artan verilerini nereye sığdıracaklarını bilemiyorlar. Büyük miktarda veri ile uğraşmak bilgi teknolojilerinin yabancı olduğu bir konu değil fakat ‘Büyük Veri’ konusu, veri ambarı, ODS, iş analizi ve veri analizi başlıklarından oldukça farklı” şeklinde konuştu.
ETİKETLER : Sayı:847

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics