e-toplum 18 NİSAN 2010 / 18:00

Büyüme devam ediyor

Son iki yılda üç haneli büyüyen Lenovo, Nisan ayında başlayan yeni mali yılında da büyük hedeflere sahip.

Son iki yılda adet bazında yüzde 110 büyüyen şirket, masaüstünde bir önceki yılla yakın satış adetlerinde kalsa da dizüstü tarafında gösterdiği yüzde 150’lik artışla bu rakama ulaştı. Değişen Türkiye pazarına çok hızlı bir şekilde ayak uydurduklarını ifade eden Lenovo Türkiye Genel Müdürü Faik Burhanoğlu, “Pazarda masaüstü-dizüstü arasındaki makas dizüstüne doğru açılıyor. IDC’nin raporlarına göre de dizüstü pazarının yüzde 65-67, dizüstü pazarının da yüzde 33-35 arasında olacağı öngörülüyor. Bu rakamlara bakıldığında pazara oranla 4-5 kat daha hızlı büyüme gösterdik. Ana oyunculardan biri konumuna geldik” dedi. Büyük pazarlara bakıldığında yerel markaların liderliğe oynayamadığına değinen Burhanoğlu, “Ülkemizde de benzer bir durum söz konusu. Yerli markalar daha çok masaüstü montajına yoğunlaşıyor. Ama rekabet dizüstü tarafına kayıyor. Hal böyle olunca da pazarda küresel markalar baskın hale geliyor. Ancak bu masaüstü pazara yok olacak anlamına gelmiyor. Özellikle cihazların taşınmasını istemeyen büyük kurumsal çokuluslu şirketlerde, eğitim alanında ve kamuda masaüstü sistemler kullanılmaya devam edecek. Mevcut yüzde 33-35’lik pazar payı yüzde 10 seviyesine gerileyebilir ama yok olamaz” dedi.
“iPad tehdit değil”
Son dönemin yıldız ürünü iPad’in bilgisayar dünyası ve pazarı için bir tehdit olamayacağını iddia eden Faik Burhanoğlu, “iPad ve netbook gibi ürünler kişilerin ikinci ya da üçüncü ürünleri. Bu cihazlar asla dizüstülerin yerini alıp birincil ürünler olamaz. Pazardaki yansımalardan da bunu açıkça görmemiz mümkün. Ayrıca dizüstü tarafındaki farklı fiyat aralıklarındaki çok fazla sayıdaki model ve ürün dizüstüleri bu anlamda birkaç adım öne taşıyor” şeklinde görüş belirtti.
Bilişimde değişmeyen tek şeyi değişim olarak niteleyen Burhanoğlu, “Pazarın ve kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda yeni ürün ve modeller çıkarıyoruz. Tüketici pazarına ilk girdiğimizde sadece Y serisi ürünlerimiz vardı. Ancak bugün geldiğimiz noktada bugün itibariyle Y serimiz devam ediyor, g serimiz çıktı, ultra düşük voltajla çalışan U serimiz var, netbooklarda S serimiz var, KOBİ pazarına yönelik serimiz geliyor ve yine     V ve Z serileri de planda. Neredeyse alfabedeki tüm harfleri kapsayan ürünlerimiz var  diyebilirim” dedi.
Lenovo markalı cep telefonları gelecek
Lenovo markasının Çin’de yüzde 34 civarında bir pazara sahip olduğuna değinen Burhanoğlu, “Çin’de ve dünyada Lenovo markalı mağazalar var. Biz çok yeni bir markayız. Türkiye’de bilgisayar tarafında markamızı istediğimiz seviyeye getirdikten sonra yan ürünlerimizi de pazara sunma hedefimiz var. Benim şahsi olarak çok beğendiğim ürünümüz akıllı telefonlarımız. Yakın gelecekte Türkiye’de akıllı telefonlarımızın çok alıcı bulacağını düşünüyorum” diyerek sözlerini bitirdi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics