e-toplum 25 TEMMUZ 2010 / 18:00

Caravaggio ekrana çıktı

Avrupa’da Barok sanatın en tanınmış temsilcilerinden İtalyan ressam Caravaggio’nun 400. ölüm yıldönümü nedeniyle iPhone ve iPad uygulamaları çıktı: Cihaza bu arkadaşın eserlerini, video, yazı, ses olarak yolluyor bir İtalyan sanat yayınevi.
Caravaggio, Avrupa’da hala merak uyandıran bir sanatçı. Bu merak, sanatı kadar; bıçkın, serkeş, kavgacı, olasılıkla “gay” ruhundan kaynaklanıyor. Sadece 39 yıl (1571-1610) yaşadığı halde çığır açan eserler bırakmış bir çılgın dahi. Bir cinayeti var. Hayatı hep kavga, itiş kakış. Roma’dan Napoli’ye, Malta’ya, Sicilya’ya kaçmış. Bu arada muazzam (hem sanat, hem boyut anlamında) eserler üretiyor. Sinematografik. Bugün bile sergilemesi çok zahmetli. Gayet büyükler çünkü.
Tablolarında ışık ve karanlığı en başarıyla kullanan sanatçılardan. Ama, işlediği konular, o zamana kadar Kilise’nin onaylamaya alıştığı Rönesans “kibarlığı”nı yansıtmıyor. Tam tersine. Kutsal Kitabın öykülerini, tamamen sıradan insanlarla,fahişeler, serseriler, yoksullarla “barok” bir şekilde resmetmiş. Ona eser ısmarlayanl Kilise’yi güç durumda bırakmış. Sen nasıl olur da Hazreti Meryemi basit bir kırmızı entariyle gösterirsin diye üzerine yürümüşler.
Ölümü de yaşamı kadar dramatik. Bıçaklı bir saldırı sonucu yaralanıp ölüyor (her halde?).
Ölüm kaydı yok. Nereye gömüldüğü belli değil. Ama değeri hızla anlaşılmış. Bugün Avrupa, eserleri önünde saygı duruşunda. Hala o kadar etkili.
Şimdi bu ışığı karanlıkla oynayan, karamsar ve gerçekçi tablolar iPad’de. Eğer yüreğiniz kaldırırsa?
ETİKETLER : Sayı:782
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN