e-toplum 09 MAYIS 2010 / 18:00

Çayır-çimen solumak

Sürdürülebilir  bir yeşil proje: İçinde gerçek bitki tohumu olan ağız maskesi. Her nefes verişte karbondioksiti bu tohumlar tutacak. İnsana zararlı olan gaz, tohumlara yarayacak. Çünkü bitkiler, karbondioksit alır, oksijen verir (İlkokul düzeyi biyoloji). Artı: Nefesteki nem de yarayacak. Tohumlar, maskenin içinde filizlenir. Bir süre sonra maskeyi toprağa ekebilirsiniz. Orada büyüsün.
Tohumlar herhangi bir yeşilliğin olabilir. Çimen olabilir. Tıbbi nitelikli olabilir (nane, kına, melisa, susam gibi).
Maske, havada uçuşan, insana zararlı bakterileri ve organizmaları buruna ağıza sokmayarak görevini yapıyor. H1N1 ve benzeri salgın durumlarında insanlar, maskeyle dolaşarak korunmaya çalışıyordu. Yeni salgınlar nasıl olsa yine çıkacak. Alıştık artık. Otlu maskemiz hazır.
Bu Zihni Sinir Procesi, ciddi bir iş: Columbia (NewYork) Üniversitesi Mimarlık Okulu’nun Greenway (Yeşil Yol) Projesinde ödül aldı. Öğrenciler, ağızda mini bir ekosistem yarattılar.
Şöyle bir hesabı var: 70 kilo bir insan günde 456 litre karbondioksit salar. Bu, yılda 166 bin 440 litre eder. Bunu havaya atmak yerine, bir işe yaratabiliriz. Valla bravo yani! Geri dönüşüm diye buna denir.
Sera etkisi, küresel ısınma derken; büyük baş hayvanların saldığı metanı bile hesaplıyoruz. İnsanın saldığı karbondioksit nerede? Dünyada nüfus arttıkça, bu meret daha fazla salınacak. Çözümü, orada burada şurada değil, burnumuzun hemen altındaki ağzımızda arayabiliriz.
Klasik ağız maskesine farklı işlev getiren bir yenilik. Yeşillik tohumunu maskenin içine yerleştirmeyi başaran + tohumun, orada filizlenmesini sağlayan teknoloji.
ETİKETLER : Sayı:770

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN