e-toplum 24 ŞUBAT 2014 / 08:04

Cebi parmağıma taktım

Giyilebilir bilişimin teknik görüntüsü yerine daha modasal ve estetik bir tasarım? Tıpkı, baz istasyonunu yapay palmiye ile gizlemek gibi...

• Cep telefonunu göz önünden ayırmadan, her dırtlayışında üzerine hamle yaparaktan... Görgü düzeyi yüksek, “cool” ortamlara hiç uygun değil. Ama çaresi bulundu: Cebe gelecek telefon veya mesajı, parmağınızdaki yüzüğe yönlendireceksiniz. “Ringly,” şimdilik birazcık büyük ve kaba görünüşlü. Ama merak etmeyin, hızla ufalacak ve tek taş halini alacak.
Christina Mercando’nun bu tasarımı Bluetooth’la çalışan, minik LED’lerle bezeli bir alıcı. Beklediğiniz kişi veya mesaj, yüzüğü titretecek. Işıkla da sizi uyarabilir. 9 yatırımcının 1 milyon dolarla desteklediği bu yüzük, özellikle kadınların “giyilebilir bilişim, estetik görünmeli” arzusunun ne kadar önemli bir talep alanı olduğunu gösteriyor.

• Bir sonraki ürünümüz bileğe takılıyor. Ringly’nin bilezik türü. Daha tasarımsal. Daha estetik. Yüzük, ince bir parmakta kaba kaçabilir, ama bilezik, bilekte daha ergonomik. Adı: MEMI. Tasarımcı Leslie Pearson’ın kızları Margo ve Demi’nin adlarından... Bu yaz piyasada.

•”Everpurse” ise, sihirli bir cüzdan. Cebinizin şarjı cırt diye bitiyor mu? Ah işte bu talihsiz tesadüfe çare olarak, size bu cüzdanı öneriyoruz. Özel bir yatağı var: Üzerine koydunuz mu, “havadan” elektrik kapıyor- kablosuz. Cebiniz, cüzdanda memnun mesut şarj oluyor. Fiyatı şimdilik 189-319 dolar arası. Tasarımcı: Liz Salcedo.

• Kola saat gibi takılan takoz alıcılar hiç de estetik değil. Heyecanla, bunların da ufalıp küçüleceği günü bekliyoruz. “Pebble” marka akıllı saat kadın erkek farkı düşünülmeden üniseks tasarlanmış. Fiyatı şimdilik 249 dolar. Tasarımcı: Myriam Joire.
•“Jawbone” (Çene kemiği) ise bileğe takılan bir verici. Ne kadar hareket ettiğinizi, kaç kalori yaktığınızı, ne kadar sağlıklı uyuduğunuzu sabırla ve an be an kaydediyor. Bu bilgiyi iPhone’a gönderiyor. Ona eklediğiniz uygulamayla durumunuzu grafik ve sayı olarak görüyorsunuz. Bu cihazın başka sürümleri, özellikle spor yapanların işine çok yarayacak kişisel kondisyon bilgileri topluyor. Geri bildirim adına mükemmel bir cihaz.

• Benzer bir başka cihazda tasarımdan ziyade, işlev ön planda. Gömlek cebine veya kemere takılan bu yuvarlak şey de adımlarınızı saymak, kulaç saymak, bisiklet pedalı çevirme sayınızı hesaplayıp cebinize göndermek için. Çok çok eskiden (10-15 yıl önce!) bunun daha ilkeli “pedometre” (adım ölçer) adıyla ortaya çıktığında, sayısal devrimin yepyeni ürünü sayılmıştı.
ETİKETLER : Sayı:960

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics