e-toplum 23 ARALIK 2013 / 08:03

Çekirdek’ten oyuncak çıktı

İTÜ ARI Teknokent’in düzenlediği Çekirdek Projesi’ni küçük elektronik modüller ile hareket ettirilebilen ve hayal gücünü geliştiren Lego benzeri oyuncak projesiyle KarıncaLAB ekibi kazandı. KarıncaLAB, Elginkan Vakfı Teknoloji Ödülü olarak 100.000TL’yi kazandı. Tesla Grubu Cardtek Group Özel Ödülü’nü, BioGuy grubu Ege Kimya Özel Ödülü’nü aldı. Agito Özel Ödülü ise Saffar’a gitti. Kazananlar, para ödüllerinin yanı sıra ofis, ortak çalışma alanları, laboratuvar ve danışmanlık, altyapı hizmetlerinden ücretsiz faydalanacak.

Sadece destekçi değil paydaş
İTÜ ARI Teknokent’in ana paydaşı Elginkan Vakfı’nın Genel Müdürü İlhan Üttü, önemli olanın destekçi değil paydaş olarak nitelendirilmek olduğunu ifade ederken, TEB Girişim Bankacılığı Müdürü İbrahim Coşkuner, danışmanlık vermek ve kuluçka merkezi oluşturmak için açtıkları girişim eviyle TEB ve İTÜ Çekirdek arasında uzun süreli bir işbirliği başlattıklarını söyledi.

İlginç çekirdekler
Autonomytech, havada, karada, su üzeri ve altında kendi kendine karar verebilen ve istenilen görevleri yerine getirebilen uzaktan kumandalı araç (ROV) platform buluşuyla dikkat çekti. Acrome’un geliştirdiği endüstriyel akıllı robot koluysa, öğretilen hareketleri hafızasında tutuyor ve ekstra programlama maliyeti yaratmadan bunları uyguluyor. Rakiplerine oranla çok daha kolay satın alınabilir olan robot kol böylelikle şirketleri yüksek teknoloji ile buluşturuyor, verimliliklerini artırmalarına yardımcı oluyor. BioGuy; “tesislerde kötü kokulara neden olan atıklarla beslenen biyolojik arıtma ünitesi” atık yönetimi konusunda yüzde 100 çevreci ve ekonomik çözüm sunuyor. Bu çözüm, sürdürülebilirliğinin sağlandığı çalışma alanlarında çevre dostu ve düşük maliyetli süreçlerin standartlaşmasını da sağlayabilir. Elektrikli araçların akü ölçümleri konusunda GoEnergy de çevre dostu adımları hızlandıracak bir proje. Agito özel ödülünü alan Saffar; bitkilerin ihtiyaç duydukları su miktarını çeşitli gözlemler sonucu hesaplayan ve verilen talimat sonucu sulama işlemini gerçekleştirilen, akıllı sulama otomasyon sistemleri sundu. SemanTürk’ün karar verebilen bilgisayar sistemleri geliştirerek; bunların belirli bir konu hakkında bilgileri süzme ve seçme özelliğine sahip olmalarını amaçlayan projesi, ilgi alanına göre Twitter’daki yazıları gruplayan ve insanların konu hakkında düşündüklerini özetleyen internet servisi Opiniyon gibi, neredeyse her alanda değerlendirilebilecek projeler de bulunuyordu.
ETİKETLER : Sayı:951

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics