e-toplum 24 EKİM 2010 / 18:00

Çekirdekler çıtladı

Bir sanatçı, seramikten 100 milyon ayçiçeği çekirdeği içi yaptı. Evet, yanlış okumadınız: Bir sanatçı, 100 milyon tane ayçiçeği çekirdeği yaptı. Bunların hepsi tek tek fırınlandı, boyandı. Evet, bunu da yanlış okumadınız. 100 milyon çekirdek...
Bu çok tuhaf, eşi benzeri olmayan “sanat” faaliyeti Çinli Ai Weiwei’nin buluşu. Eh, Çin’de 100 milyon seramik ayçiçeği çekirdeğini boyayacak nüfus var: 1,600 kişi boyama işini 2 yılda yapmış.
Londra’nın modern sanat müzesi Tate Modern’ın giriş holünde bu 100 milyon “çekirdek” yere yayıldı. Yerden 10 cm yükseklikte bir havuz oldu. Müzeye gelenler, bu havuzdan yürüyerek içeriye girecekti.
Bu çok sıradışı yerleştirme sanat eseri (enstalasyon) halkın ayağına ilk açıldığı gün, beklenmeyen bir sorun yaşandı. Çekirdekler, hücum eden 14 bin kişinin ayakları altında ezilip kırılmasın mı?!
Amanın!.. Eser elden gidiyor. Bu arada başka bir sorun daha çıktı: Kırılan seramiklerden (100 milyon!!) havaya kalkan toz. Tate Modern yönetimi bir baktı ki, sanat uğruna insanlar akciğerden telef olacak. Vallahi müze aleyhine dava açan olur – astımım azdı diye! Şak diye, yerleştirmeye
“ayak basma” yasağı
geldi.
Medyada çok duyurusu yapılan “eser”i görmeye İngiltere dışından bile gelenler hayal kırıklığına uğradılar. Çekirdek havuzunda yuvarlanmayı düşleyen çocuklar da üzülmüştür muhakkak!
Sağlık Bakanı, böylesi bir yerleştirmenin olası sorunlarını düşünemeyen Tate Modern’i eleştirdi. Sanatçı ise, yine bir başka ilki gerçekleştiriyordu bu arada: Twitter üzerinden, “eser”i hakkındaki soru ve yorumları alıyor, yanıtlıyordu... Eh işte, her inovasyon ille de işe yarayacak diye bir kural yok.
ETİKETLER : Sayı:793

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics