e-toplum 09 EKİM 2011 / 15:27

Cep telefonları adeta kimliğimiz haline geliyor

Vodafone Futureagenda Program Direktörü Dr. Tim Jones'a göre, mobil endüstrisi kendi inovasyonunu yapmakla sınırlı kalmıyor.

Dr. Tim Jones’a göre, mobil endüstrisi artık sadece kendi inovasyonunu yapmakla sınırlı kalmıyor, diğer tüm endüstrilerdeki yeniliklerin de öncüsü, itici gücü oluyor. Önümüzdeki dönemlerde ulaşımdan, ticarete, finanstan sağlığa birçok alanda mobilitenin kullanımı ve de etki alanı artacak.
2020 yılında dünya nasıl bir yer olacak? İngiltere’de, fütürist Tim Jones tarafından kurulan Vodafone Future Agenda-Gelecek Gündemde Platformu, işte tam da bu sorunun cevabını arıyor.
ICT Summit Eurasia Bilişim Zirvesi’11’de Sınırsız İletişim Konferansı kapsamında Future Agenda ve gelecek öngörüleri hakkında bir sunum yapan Dr. Tim Jones, özellikle mobil teknolojilerin ve mobilite kavramının gelecekte oynayacağı rol üstüne değerlendirmeler yaptı. 2020’ye kadar dünyada sağlık, refah, güvenlik, mutluluk, mobilite ve yerellik gibi alanlarda büyük değişimler yaşanacağına inandığını söyleyen Jones, sözlerini şöyle sürdürdü: “Önümüzdeki on yılda nüfus artışındaki dengesizlik devam edecek, temel kaynaklarla ilgili kısıtlar artacak, ekonomik güç giderek Asya’ya kayacak ve küresel bağlantılılık artacak. Kamu sağlık hizmetlerinin sınırlı olduğu bölgelerde, büyük salgınların başlayarak yayılması ihtimali var. Bunun yanında, kalp ameliyatı gibi büyük tedaviler için aralarında Türkiye’nin olduğu ülkeler tıbbi merkez olarak önem kazanacak. Toplumsal olarak gittikçe daha sanal bir dünyada yaşayacağımızdan canlı aktivite ve deneyimlerin önemi artacak.”
Tüm dünyada 2014 yılı sonunda 6,5 milyar cep telefonu abonesi olacağını anlatan Jones, artık her şeyin adeta tüm dünyanın bir cep telefonu içine sığmaya başladığını söyledi. Jones, “Mobil telefonunuz adeta siz kimseniz o oluyor. Siz nerede iseniz o oluyor. Önümüzdeki dönemlerde ulaşımdan, ticarete, finanstan sağlığa birçok alanda mobilitenin kullanımı, etki alanı artacak. Mobil endüstrisi artık sadece kendi inovasyonunu yapmakla sınırlı kalmıyor, diğer tüm endüstrilerdeki yeniliklerin de öncüsü, itici gücü oluyor. Başlangıç noktası oluyor. Bu durum artarak devam edecek. Mobil teknolojiler tüm endüstrilerde dönüşümün adeta her şeyi olacak” şeklinde konuştu.
Jones, Avrupa ve Asya’nın kucaklaştığı bir ülke olarak Türkiye’yi yeni fırsatların değerlendirilmesi için mükemmel bir yer olarak gördüğünü söylerken, değişim süreci içindeki küresel arenada, Türkiye’nin önemli bir rol oynayacağını ifade etti.
ETİKETLER : Sayı:841

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics