e-toplum 02 OCAK 2011 / 18:00

Çevrimiçi yaşı geriye

ABD’de bilişim kullanımını ölçen eMarketer’in verilerine göre 2011 yılında tamı tamına 32 milyon 300 bin Amerikalı “anne” çevrimiçi olacak. Yani, tanıma göre, “ayda en az bir kere” internete girecek. Burada “anne” diye, evinde 18 yaşından küçük çocuğu olan yetişkin bir kadın kastediliyor. Anne internetteyken, çocuğunun da merak edip ekrana bakması kaçınılmaz.
eMarketer, bir hesap daha yapmış. 2011 yılında 11 yaşın altında tamı tamına 20 milyon 200 bin çocuk, ayda en az bir kere internete girecek. Bu da efendim, bu yaş grubunun yüzde 39,9’unu oluşturuyormuş. Ve 2014’e geldiğimizde bu sayı 24.9 milyon çocuğa ulaşacakmış. Bu da o yaş grubunun yüzde 47,8’i olacakmış.
ABD istatistiklerinin “gücü”, içerdiği bilginin nitelik olarak zenginliğinde: Örneğin, mobil interneti en çok kimler kullanıyor? Evinde 6 yaşından küçük çocuğu olanlarda bu oran yüzde 70. Herhalde, çocukların, en hızla hastalandıkları bir yaşta, aileleri, mobil internetten aynı hızla çare arıyor? Aynı aileler, dükkan ve mağaza bilgilerine erişmek için de yine yüzde 64 oranında mobil internete başvuruyor. Ama, çocuğun yaşı büyüdükçe, ailede mobil internet merakında azalma var: 6-12 yaş çocuğu olanlarda yüzde 58. Yaş biraz daha büyükse (13-18), ailede mobil internet kullanımı yüzde 51’e iniyor. Çocuğu olmayanlarda ise oran yüzde 48.
Çocuk yaşı büyüdükçe, ailenin mobil internet kullanma oranındaki bu düşüş, sosyal paylaşım için de geçerli. Örneğin, adres gösteren Foursquare gibi sosyal paylaşım sitelerini kullanma oranı da çocuk büyüdükçe azalıyor. Acaba ABD ana-babası, mobil interneti, çocukları “için” mi kullanıyor?
ETİKETLER : Sayı:802

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics